Kuidas asendatakse töötajaid puhkuseperioodil?

23. aprill 2007, 00:00

Arvo Saat, Audentes Ariko arvutikooli direktor
Koolitus- ja konsultatsioonifirmad ei kasuta asendustööjõudu. Tegemist on spetsiifilise oskusteabega ja seepärast praktiseerivad koolitusfirmad kollektiivpuhkust.

Kui olin neli aastat tagasi suure IT-firma personalidirektor, oli asendajate küsimus sageli päevakorral.

Asendamine seab kindlad tingimused ja see sõltub paljudest teguritest: ametikoha nõudmistest, töö keerukusest, vajaliku kompetentsusega tööjõuressursi olemasolust turul. Assistendi, sekretäri ja teiste lihtsamate tööde asendamine on võimalik ja toimib suhteliselt hästi.

Kindlalt töötab ettevõttesisene asendamine. Ka lapsehoolduspuhkusel olijad on suureks abiks ja motiveeritud. Tudengid ja keskkooliõpilased on tööst huvitatud, aga neil puudub töökogemus ja juhendamise ressurss on sageli oluliselt suurem, kui asendaja suudab väärtust luua.

Kuu aega on liiga lühike aeg asendamiseks ja ärifirmad seda tavaliselt ei kasuta (v.a hooajatööd: müük, teenindajad jms).

Luule Saar, OÜ Otepää Oskar
Vajame aastaringselt ühte asendajat lühikesteks perioodideks. Küla pealt leiame.

Mingit eelist meil võrreldes teiste firmadega asendajate värbamisel ei ole - meie töö on liiga spetsiifiline ja füüsiline. Ei leia töötajaidki, asendajatest rääkimata.

Anu Ulp, ASi Tarkon personali- ja teenindusosakonna juhataja
Tarkon on teinud oma puhkusegraafikud selliselt, et puhatakse aasta läbi, mitte ainult suvel.

Põhilised asendajad on puhkaja kolleegid, kes puhkuste ajal saavad võimaluse asendada üksteist. Asendamine on periood, mil töötaja saab juurde õppida asendatava ametikoha oskusi, seega areneda ja olla paindlik töötaja ning seda kasulikum ja vajalikum ettevõttele. Asendada on vaja ka haiguste ajal.

Suvel võtame tööle ka ennast praktikaperioodil heast küljest näidanud noori õppureid nii kutsekoolist kui ka kõrgkoolist. Ettepaneku suvetööks teeme valikuliselt peale praktikaperioodi lõppemist. Suvetöö tegija peab olema täisealine. Meie lapstööjõudu ei kasuta.

Tarkoni eelis asendajate leidmisel on, et aasta jooksul on meie ettevõttes 90-100 praktikanti, kelle seast saame teha valiku, kui vajame suvel asendustöötajaid.

Merike Valgmäe, ASi Jõgeva Elamu jurist
Me vajame vähe asendajaid. Oleme kahel viimasel aastal planeerinud puhkused selliselt, et kontoritöötajatel on 21 kalendripäeva puhkust juulis ühel ajal.

Ülejäänud puhkuse osa, st seitse kalendripäeva, võivad nad valida kas jätkuna juulis või muul ajal. Selles oleme eelnevalt kokku leppinud ja jaanuarikuus puhkuse ajakavasse märkinud.

Me oleme sellise puhkuse korraldusega rahule jäänud. Esiteks ei ole vaja asendajat, kellel arusaadavalt puudub täielik ülevaade asendatava tööst. Seetõttu tuli puhkuse ajal väga tihti ette seda, et puhkusel viibijale helistati tööasjus koju. Nüüd saab puhkusel olija rahulikult puhata.

Teiseks, kui see puhkuse aeg lõpeb ja kõik tööle tulevad, saab tööd teha normaalses rütmis. Ei pea ootama kaastöötaja tööletulekut, et saada vajalikke andmeid. Jääb ära paari kuu pikkune ootamine, kuni kõik tööle tagasi tulevad.

Majahoidjad ja pargikoristajad on valinud endale puhkuseaegu erinevalt. Neil algavad puhkused aprillis ja lõppevad sügisel.

Seetõttu vajame nendele töötajatele neli-viis asendajat. Santehnikud, autojuhid ning ehitustöölised asendavad ise üksteist.

Vajalike asendajate leidmiseks on meil aga asendajate andmebaas. Kui on vaja majahoidjaid või pargikoristajaid asendada, siis helistame ja nad tulevad tööle. Oleme ka ajalehes kuulutusi avaldanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing