Test määrab sportliku vormi

Signe Sillasoo 18. mai 2007, 00:00

Spordimeditsiinikeskuse Vomax juhatuse liige Tõnis Saag kinnitab, et koormustesti tasuks teha kõigil. "Test annab ülevaate tervislikust seisundist, toob välja tervisehädad ja näitab kohe, kas aktiivselt sportival inimesel on oht ületreenimiseks," toonitab ta.

Spetsialisti arvates tasuks testi teha vähemalt kord aastas. "Eriti soovitan end testida neil, kel stressirohke töö ja pole aega trenni tegemiseks," rõhutab Saag.

Reval Spordi peatreeneri Fjodor Duniku meelest peaksid end testima ka algajad harrastajad, et vältida valesti treenimise alustamist. "Ühelt poolt näitab test kehalist võimekust ja taset, teisalt annab võimaluse treeneril sportijale sobivaid alasid ning treeningmeetodeid soovitada," leiab Dunik. Mida õigemini alustada, seda kiiremini tulevad tema hinnangul ka tulemused.

Lisaks sportlikule vormile toob koormustest välja ka igale inimesele sobilikud pulsivahemikud, mille järgi tasub treeningud seada.

"Oluline on kahtlemata ka puhkus. Parem on treenida natuke vähem kui liiga palju. Inimese sportlik areng, vastupidavuse kasva ja tugevnemine toimub just taastumise ajal," selgitab Saag.

Koormustest on kindlasti abiks tervisehädade leidmisel, mis perearsti juures käies ei pruugi avalduda. Saagi kinnitusel võivad ilmneda näiteks vererõhuvead ja südamerütmihäired.

Testitavate taset peab Fjodor Dunik üldiselt madalaks: "Inimene arvab tihti oma võimekuse paremaks, kui see tegelikult on." Samas toob Tõnis Saag välja ka positiivset: "Tihti on tulnud ette, et testima tulev algaja on sportlikult väga võimekas."

Äripäeva 17-liikmelise maratonitiimi pooled liikmed läbisid vormi hindamiseks koormustesti. Tulemused olid igati keskmised.

Suurema osa treenijate jaoks olid koormustesti tulemused rahuldavad, kogenumate sportijate taset hinnati heaks.

Jooksulindil või jalgrattal paarkümmend minutit tehtud töö kinnitas paarile grupiliikmele tublit sportlikku vormi ja rohelist tuld maratonile.

Vomaxi spordiarsti Toomas Karu tagasiside ja testi tulemused siiski kõigile jooksjatele maratonile minekuks luba ei andnud.

"Käimisdistantsi olemasolul võiksid mõned grupiliikmed selles osaleda, kuid peaksid nädal varem läbima täiendava kontrolli," toonitab ta.

Professor Karu kõigile kõlanud soovitus näeb ette järjepidevaid treeninguid õigetes pulsitsoonides, mille test jooksjate jaoks välja mõõtis.

Ka Vomaxi juhatuse liige Tõnis Saag ei soovita kõigil sügisel Berliinis 42 kilomeetri kaugusel terendava finiši poole rühkima hakata.

"Mõni võiks jooksudistantsi ka näiteks rulluisutamise vastu vahetada. See koormab vähem liigeseid ja on kindlasti jõukohasem," toonitab ta.

Sirje Rank
Kuna pole ennast kunagi testinud ega teadlikult treeninud, sain koormustestilt oma "varude" esimese inventuuri. Test näitas ära ka nõrgad kohad, millega oleks vaja ekstra tööd teha - minul näiteks hingamisega.

Raivo Sormunen
Kui varem suhtusin koormustesti kerge umbusuga - et miks minul kui harrastussportlasel seda vaja läheb -, siis nüüd võtan oma sõnad tagasi. Selle võiks läbi teha kõik, kes vähegi intensiivsemalt spordiga tegelevad. Kõige kasulikumaks pean isiklike pulsitsoonide teadasaamist, mis erinevad oluliselt n-ö Harju keskmisest.

Jaana Pikalev
Pikema analüüsi järel sain teada, et koormustestil selgunud pulsitsoonid on minu treeningu huvides olulisemad kui huupi sportimine ja pingutamine, millel pole ka näiteks kaalualandavat toimet. Kaldun arvama, et kõik inimesed ei taju, et trenniga saab endale ka liiga teha ja näiteks rasvapõletamise asemel hoopis südant koormata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing