OÜ Eesti Geoloogiakeskuse juhtiva geoloogi Valter Peterselli seletusel on radoonitase väga kõrge eriti põhjarannikul Tiskrest kuni Narvani. Eriti kõrge on see näiteks Viimsis Laiakülas.
Kui pinnases on radoonitase tunnise mõõtmisseansi käigus üle 50 kBq/m3, siis tuleb Peterselli sõnul panna valmiva vundamendi alla radoonikile. Lisaks tuleb vundament tihendada erimastiksi ja teipidega. Isegi monoliitbetoon ei pea radooni mikropragude tõttu eriti kinni. "Kuna Eestis on radoonistandard, siis vastutab valmiva maja radoonikindluse eest ehitaja," leiab ta.
"Kui majas ületab radoonitase 400 Bq/m3, tuleb rajada radooni ärastustorustik, ärastuskaev või katuseventilaator ja sulgeda radooni sisseimbumise kohad," toob OÜ Uponor Eesti müügiinsener Tõnu Vürmer lisaks kilele teisigi võimalusi. Vähima kaitsena soovitab OÜ Uponor Eesti müügidirektor Aivar Sigur panna majja ventilatsioonisüsteem ja rohkem tube õhutada.
Lisaks tuleb Kilekeskus OÜ müügijuhi Silver Lelle kinnitusel tihendada vundamendi sokliosa ja põrandaplaatide, vundamendi ja keldri põrandaplaatide liitekohad mastiksi või teibiga. Sama käib kanalisatsioonitorude ning juhtmete läbiviikude kohta.
Kiirguskeskuse peaspetsialisti Kairi Tänavsuu sõnul saab uuringu tegemiseks kiirguskeskusest 700kroonise tellimise peale posti teel arvutihiire suuruse detektori. Tõeseima tulemuse annab mõõtmine kütteperioodil, kuna siis veab tuulutus suletud akende ja uste tõttu õhku majja ka vundamendi pilude ja läbiviikude kaudu. Detektor tuleb paigaldada keldrisse või selle puudumisel esimesele korrusele 1,3 meetri kõrgusele põrandast. Detektor peab olema oma kohal kaks kuud.
Radoon on peamiselt keldrites ja toas põranda lähedal, ohustades eeskätt seal mängivaid lapsi. Kivimilõhedes veega edasi kandudes võib radoon maapinnani jõuda enam kui 100 m sügavusel. Me ei saa radooni vältida, kui elame kõrgendatud radooniohtlikkusega kivimitel.
Mõistlik ei ole ehitada maja vahetult radooniohtlikule diktüoneema argilliidile. Kui te siiski eelistate miljonivaadet radooniohule, siis ärge rajage keldrikorrust.
Kui aga argilliidil lasuvad massiivsed karbonaatkivimid või savikad pinnakattesetted, ei tule radoon läbi ja võite ennast tunda üsna turvaliselt.