Arco Vara IPO oli pettumus

ÄP 18. juuni 2007, 00:00

Eestis on kõik senised aktsiate esmased pakkumised üle märgitud, nii läks ka Arco Vara IPOga. Kuid Äripäeva meelest on see viimase aja kesisemaid IPOsid, mis näitab ära ka meeleolud börsil ja piirkonda rohkem tundvate investorite kahtlusi Balti kinnisvaraturu tuleviku suhtes - IPOst võtsid 31 protsenti USA investorid, 26 protsenti britid - enamjaolt need, kes meist kaugel.

Kuigi Arco Vara juhid väljendasid reedesel pressikonverentsil rahulolu, näiteks tegevjuht Viljar Arakase sõnul ei olnudki ülemärkimine eraldi eesmärk ja pigem olid ettevõttele olulisemad kvaliteetsed investorid, on see toimetuse meelest rohkem hea näo tegemine kehva mängu juures. Võib arvata, et emissioon valmistas Arco Vara suuromanikele pettumuse. Tulemus oli selgelt loodetust kehvem.

Neljapäeval lõppenud aktsiate esmasel pakkumisel kujunes aktsia hinnaks 38 krooni, mis mahub veel suuromanike soovitud vahemikku, 37-44 krooni, kuid on selle alumise piiri lähedal.

Seekord saidki suurinvestorid suurema osa, nagu LHV veebitoodete juht Alo Vallikivi eelmisel nädalal ennustas. Jaeinvestoritele eraldatud 20 protsenti täis ei märgitud, sellest ei tule kokku ka poolt mitte, isegi kui arvestame juurde ettevõtte juhtkonnale ja töötajatele läinud aktsiad.

Eestist märkis aktsiaid tuhatkond väikeinvestorit (kokku 1834). Inimesed ei läinud spekuleerima. Seda on vähem kui mahult palju väiksema IPO, Starmani märkijaid. Eesti Ekspressi märkis näiteks 6000. Selle aktsia kukkumine pärast IPOt vähendas väikeinvestorite eufooriat, mis oli tekkinud Olympicu aktsia börsile tulekul.

Aktsia hind tuli alla ja seepärast jäi väiksemaks ka Arco Vara pakkumisest uute projektide rahastamiseks saada loodetud summa - täiendavat kapitali tuli 1,045 miljardit krooni. See mahub küll oodatud vahemikku, 1,0175-1,562 miljardit, kuid jällegi alumise piiri lähedale.

Ka Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind ei pidanud positiivseks, et hind jäi alumisse serva ning ülemärkimine oli küllaltki väike.

Arco Vara aktsia loodetust kehvemal "debüüdil" on peale investorite innu raugemise muidki põhjusi: ettevõte venitas börsile tulekuga liialt, kinnisvarabuumi kõrghetk on möödas ning hulk kinnisvarafirmasid Euroopas konkureerivad koos Arco Varaga investorite rahale. Mõnede meelest oli aktsia liiga kallis. Ei tulnud kasuks ka IPO märkimise lõpufaasis üleskerkinud uudis sellest, et Arco Vara on projekte üle hinnanud.

Arco Vara on tugev ettevõtte, aga mitte nii särav, et muuta investorite meeleolu paremaks ning IPO edukaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing