Kuus kuud tagasi ennustasin, et alanud aasta eristab kinnisvaraturul sikud lammastest ehk hea kinnisvara leiab ikka ostjaid ja rämps kaotab igasuguse väärtuse.
Rämpsu all pidasin toona silmas kipsist uusarendusi põldude peal, aga ka mägede tüüpkortereid. Hetkeseisuga võib öelda, et pool ennustusest on täitunud. Ilma infrastruktuurita piirkondades ning kehva kvaliteediga majade vastu puudub ostjatel igasugune huvi ning nende pakkumiste hulk on plahvatuslikult kasvanud. Samas ei ole ennustus täitunud mägede tüüpkorterite osas. Ennustasin nende hindade kukkumist, ent seni on vaid pakkumiste hulk kasvanud ja hinnad püsivad jaanuari tasemel.
Teine ennustus, mis aasta alguses sai tehtud, oli see, et kesklinna miljööväärtuslikud korterid, aga ka korralikult ehitatud uuselamud jäävad endiselt hinnatuks ning nende hindadega ei juhtu midagi. Üllatav oli, et aprillirahutuste tagajärjel sattusid eelkõige löögi alla kesklinna korterite hinnad. Langenud on ka korralike majade hinnad. Nõndaviisi see ennustus ei läinud täppi.
Kolmandaks ennustasin, et kuna Euribor tõuseb ning laenutingimusi hakatakse karmistama, muutub taas aktuaalseks korteri üürimine. Tõepoolest - üürihinnad on tõusnud ning huvi üürimise vastu kasvab.
Lisaks sellele sai ennustatud, et paljud spekulandid peavad oma kinnisvara kahjuga maha müüma. Fakt on see, et eelmisel sügisel spekuleerimise eesmärgil ostetud korteriga pole midagi peale hakata ning kinnisvaraga spekuleerimine on sisuliselt välja surnud.
Teises kvartalis on elamispindade turul ostjate huvi esimese kvartaliga võrreldes kasvanud. Potentsiaalsete huviliste hulk on suur, kuid tehinguni jõutakse pikema müügiperioodi jooksul. Hinnad diferentseeruvad lähitulevikus olenevalt asukohast, lisaväärtustest, kvaliteedi tasemest ning eksklusiivsusest. Kätte on taas jõudnud aeg, mil kinnisvaraturult on võimalik leida hea hinnaga objekte ning teha soodsaid investeeringuid. Äripindade turul võib majanduskasvu jätkudes prognoosida aktiivset ehitust ning arengut ka järgmise poolaasta jooksul.