Täna hommikul teatas statistikaamet, et
teises kvartalis kasvas Eestis keskmine brutopalk võrreldes aastatagusega 21,2%.
Eelarve laekumise põhjal võiks Eesti ettevõtete palga- ja sotsiaalmaksukulu olla aastas veidi üle 100 miljoni krooni. See tähendab, et praegune palgatõus tähendab neile aastas kokku ligi 25 miljardi kroonist kulu.
Siiani on palga- ja laenukasvust tulenev hoogne tarbimine aidanud enamikel ettevõtetel tugevalt käivet kasvatada ja palkade tõstmine pole olnud probleem.
Aga kas ka edaspidi. Teiseses kvartalis aeglustus Eestis majanduskasv 7,3 protsendini. Kasv on pidurdunud statistikaameti andmeil ka ehitussektoris ja tõenäoliselt ka muudes sektorites.
Rahandusministeerium kommenteeris tänast palgauudist sõnadega, et palga kasvutempo on hetkel tööviljakusest kaks korda kiirem. „Selline tendents ei saa kesta kaua, kuna vähendab ettevõtjate kasumlikkust,” teatas ministeerium.
Liigkiiret palgakasvu on pidanud kasumikasvu pidurdajaks juba praegugi paljud börsifirmad.
Merko Ehitus teatas poolaasta aruandes, et tööjõu ja materjalide kallinemine vähendas firma kasumimarginaale. Tööjõukulude osakaal müügitulust on ehituskontsernil aastaga kasvanud 8,6%lt 10,1%ni.
Ekspress Grupp kirjutas poolaasta tulemuses, et trükikoja Printall tööjõukulude 18% kasv on vähendanud ettevõtte kasumimarginaali. Samuti on tõusnud tööjõukulude osakaal aastaga tulude hulgas Olympic EG-s 24%lt 26,4%ni.
Palgakasvu on toetanud rekordiliselt madalale kukkunud töötus. Töö vajab tegemist ja tihti pole tähtis mis hinnaga.
Tallinna börsil oli täna kauplemine vaikne.
Hommikupoole püüdis kolmandat kiiret tõusupäeva korrata teisipäeval kvartalitulemused avaldanud Silvano Fashion Grupp. Paraku muutus 4,6% tõus päeva lõpuks 0,4 protsendiseks miinuseks.
Suure päevakäibe eest hoolitsesid paar suuremat plokktehingut Eesti Telekomi ja Baltikaga (käive vastavalt 73 ja 20 miljonit krooni).