"Üheksa kümnest (rokitähest) ei sure noorelt. Saamaks aru, mis staaride hulgas suremust tõstab, on vaja analüüsi," ütles Liverpooli John Moores'i ülikooli rahvatervise keskuse professor Mark Bellis, kes uuringut juhtis. Tema väitel on neid teadmisi kasutades võimalik vältida rokieluga kaasnevaid surmi.
Bellis võttis koos kolleegidega vaatluse alla 1064 rokitähe karjääri, kelle avaldatud plaate hindas publik 2000. aastal tuhande kõigi aegade parima albumi hulka.
Vaatluse alla võetud tähtedest sada olid aastaks 2005 surnud - 9,3 protsenti meestest ja 7,3 protsenti naistest.
Surmapõhjustest olid kolm levinumat õnnetused (16 juhtu), uimastid või alkohol (19 juhtu) ning rokiga ehk mitte nii väga seotud vähkkasvajad (20 juhtu). Vähem oli enesetappe (3), alkoholi või uimastite tarvitamisega seotud õnnetusi (4) ning vägivallasurmasid (6). Lisaks joonistus välja müstiline kategooria "muu", 10 juhtu, sinna liigitusid tõesti omapärased surmad. Näiteks ansambli Spinal Tapi trummar, kes lahkus elust oma koduaias juhtunud veidra õnnetuse tõttu, laval põlemasüttimine või kellegi teise oksesse lämbumine.
Rokistaaride valikrühma võrreldi Põhja-Ameerika ja Euroopa elanikkonna andmetega. Ilmnes, et staari jaoks kõige ohtlikum aeg on, kui kuulsusesära just lahvatab. Esimese viie aasta jooksul, alates edetabelikarjääri algusest, on tähtedel tavainimestega võrreldes kolm korda suurem tõenäosus surra. Kümme aastat pärast karjääri algust on see risk pisut langenud, ent on endiselt kaks ja pool korda kõrgem.
Kuid siis tekib Ameerika ja Euroopa vahel erinevus, Euroopas jõuab rokitähtede surmarisk peaaegu samale tasemele ülejäänud elanikkonnaga, samas Ameerikas surevad tähed endiselt kiiremini kui muu elanikkond. Uuringut kokkuvõttev artikkel ilmus ajakirjas Journal of Epidemiology and Community Health.
Otis Redding oli 26 ja Buddy Holly 22, kui nad lennuõnnetustes elu kaotasid. Punkrokkar Sid Vicios suri 1977. aastal 21-aastaselt heroiini üledoosi tagajärjel. Elvis Presley, Freddie Mercury ja Joey Ramone esindavad tüüpilisi oma elukutse esindajaid - nad surid neljakümnendates. Siiski on ka mõned erandid, kes hoolimata pensionieast on endiselt laval - Paul McCartney, Bob Dylan ning Rolling Stones. Samas uppus viimatinimetatud bändi kitarrist Brian Jones 27-aastaselt basseini.
Bellis loodab, et nad suudavad selle analüüsiga rock'n'rolli-elustiili järgijaid veidigi maha rahustada. "Me vaatlesime seda nagu tavalist elukutset rahvatervise seisukohalt. Sellised uuringud võimaldavad välja selgitada, millised on ametiga seostuvad peamised riskid. (Rokkarite) riskid on seotud alkoholi ja uimastitega."