Eugen Veges • 24 oktoober 2007

Et umbrohust vabaneda, tuleb välja kiskuda selle juur

Alkoholismiga võitlemine tundub praegu poliitilisele eliidile olevat in, kuna see võimaldab erilise pingutuseta suurendada võimul püsimiseks vajalikku poolehoidjate arvu. Erakonnad püüavadki trügida üksteise võidu alkoholivastaste väljaütlemistega esile, arvatavasti teadvustamata tegelikku probleemi.

Enamik koolijütse teavad, et igale jõule rakendub vastujõud, uuele tegevusele rakendub kohe mingi vastutegevus. Seepärast ongi müügipiirangute kehtestamisel, müügilitsentside äravõtmisel ja reklaamiaja lühendamisel alkoholi tarbimise ohjeldamisele väike mõju.

Tuginedes vanasõnale, mis vihjab keelatud viljade erilisele magususele, ei saa välistada piirangute kehtestamisel isegi vastupidiseid tulemusi. Kindlasti leidub meie hulgas neid, keda piirangud ajendavad hoopis enam märjukest tarbima. Piirangute tulemusi ei ole võimalik ennustada, neid on peaaegu võimatu hiljem ka kontrollida.

Et vabaneda umbrohust, tuleb hävitada selle juur. Meelemürkide tarbimise ohjeldamiseks on oluline leida põhjused, mitte raisata ressursse tagajärgedega võitlemisele. Mõnikord on targem lasta põlev maja maatasa lõõmata kui tegelda lobudiku kustutamisega. Ei ole oluline, kas alkoholi tarvitatakse varasemast rohkem või vähem. Oluline on teada, miks otsivad paljud meist võimalust põgeneda reaalsusest. Isegi põhjanaabrid tarbivad endiselt suures koguses meelemürke, vaatamata alkoholimüügi karmile riiklikule regulatsioonile ja elanikkonna sotsiaalsele turvalisusele. Austraalias ei ole suudetud murda aborigeenide liigset alkoholilembust.

Samal ajal ei tunta seda pahet mitmes traditsioonilises kultuuris (India, Hiina). Inimesed suudavad nautida üksteise seltskonda (sünnipäevad, pulmad) ilma alkoholita, mis oleks näiteks meie kogukonnas lausa mõeldamatu.

Kas ei avalda mõju lootusetus, inimeste süvenev ükskõiksus, mida tingivad ebaõiglaselt toimivad ühiselureeglid, kus demokraatia eksisteerib ainult loosungitel ja eliidile on lubatud see, mis on teistele keelatud? Ebademokraatlik riigivalitsemine, mida ilmestab ahnus ja enesekesksus, tundub olevat saavutanud ülemvõimu ühiskonnas kehtestatud kokkulepete üle.

Et järjestada alkoholi tarbimise põhjused olulisuse järjekorras, oleks mõistlik anda teema sõltumatute spetsialistide uurimisgrupile, milles ei tohiks leiduda kohta populismile.

Hetkel kuum