Tarvo Vaarmets • 31. oktoober 2007 kell 22:00

Valuutakähmluses alistub dollar

Eile päevasiseselt oli võimalus soetada dollarit enneolematu 10,8203 krooniga. Eesti Pank fikseeris kursiks küll veel rekordist veidi kõrgema 10,8431 krooni ühe dollari eest.

Samas pole Eesti kroon muidugi ainuke valuutavägilane, seda on ka teised - dollar on 26 aasta madalaimal tasemel näiteks Inglise naela suhtes ning Kanada dollariga võrreldes sama nõrk nagu siis, kui ameeriklane Muhammad Ali koduvaluuta kaitseks 1960 Rooma olümpiamängudelt kulda toomas käis.

Viimastel päevadel on dollari põlvist nõrgaks võtnud küll USA keskpanga targad mehed, kelle võimuses on intressimäära allapoole sikutada, kuid erilist tasakaalu ja kindlat tuge pole dollarile spetsialistide sõnul ka lähemas perspektiivis loota.

"USA majandus nõrgeneb edasi ja see surub dollari veelgi rohkem alla," märkis Bloombergi vahendusel Shinkin Central Banki valuutadiiler Hiroshi Yoshida, kelle arvates võib Fed intressimäära uuesti kärpida juba detsembris.

USA dollar on sel aastal eluasemeturu allakäigu taustal euro ja seega ka krooni suhtes langenud juba 8,7%, olles sellega jõuetuim kuueteistkümne kõige aktiivsemalt kaubeldava valuuta seas.

Samuti langes USA tarbijausaldusindeks oktoobris kahe aasta madalaimale tasemele ning ka sealsed elamuhinnad näitasid äsja lõppenud kuus kuue aasta suurimat hüpet alla.

Dollari edasist kukkumist prognoosib meie aja investeerimiskangelane Warren Buffett, kes on üles näidanud lembust Lõuna-Korea aktsiate suhtes, lõigates kasu ka sealsest tugevnevast wonist.

"Ma oleme ikkagi dollari suhtes negatiivsed, seepärast ostame osalusi ettevõtetes, mis teenivad oma raha muudes valuutades," rääkis Berkshire Hathaway juht Buffett nädal tagasi Lõuna-Koreas üht tütarettevõtet külastades.

Buffetti arvamust jagab teinegi investeerimismaailma suurnimi - Jim Rogers, kes mõne päeva eest ütles, et tõstab oma varad dollarist välja ning ostab hoopis Hiina jüaani, kuna Föderaalreserv on USA valuuta väärtuse alla viinud.

"Ma tegelen sellega, loodetavasti saan järgmise paari kuu jooksul kõik oma varad dollarist välja," rääkis Rogers, kes 1999. aastal ennustas õigesti ette toorainehindade rallit. Samuti prognoosis ta korrektselt 1987. aasta USA börsikrahhi, mille pealt endine Sorose fondijuht teenis.

"Ma olen USAs toimuva osas just nii pessimistlik," lisas Rogers.

Rogersi arvates on Hiina valuuta praegu parim, mida osta.

"Ma ei näe, kuidas keegi saaks üldse renminbi'ga (jüaaniga) järgmise dekaadi jooksul kaotada. See peaks minema. See peaks kolmekordistuma. See peaks neljakordistuma," väljendas Rogers oma siirast usku Hiina RV jüaani ehk renminbi'sse.

Dollari kursimuutus tuleneb peamiselt investorite nägemustest valuutaturgudel ja USA majanduses toimuva teemal: USAs oodatakse majanduse jahtumist, millega kaasneb intressitasemete langetamise ootus. Majanduse halvenemine toob tõenäoliselt kaasa ka olukorra halvenemise börsidel. Investorite ootused madalamatele intressimääradele ja potentsiaalselt madalamatele aktsiahindadele nõrgendavad dollarit.

Euroopa intressimäärad ei ole langustrendis ja finantsturgude rahunedes võib intressidel olla veel tõusuruumi.

Eesti kaubavahetusest ligi 3/4 toimub ELiga ning seetõttu ei ole dollari kursimuutuse mõju Eesti majandusele eriti suur. Seni on kaubavahetusstatistika kohaselt Eesti import dollarites olnud suurem kui eksport, seetõttu on mõju Eesti majandusele pigem positiivne, st importööride kasu on suurem kui eksportööride kahju. Üksikute kaupade puhul toimub kauplemine aga traditsiooniliselt dollarites ja näiteks naftatoodete puhul on dollari odavnemine olnud oluliseks puhvriks nafta kallinemise ja Eesti tarbija vahel.

Hetkel kuum