Esimene punkt Ansipi valitsusele

ÄP 10. jaanuar 2008, 00:00

Töölepinguseadusega on meil olnud nii nagu Eduard Vilde "Pisuhännas" Westmanni ja Piibelehega - kord on tööandjad all ja töövõtjad peal, siis jälle tööandjad peal ja töövõtjad all. Eile kooskõlastusringile läinud uuest eelnõust paistab, et seekord on jälle rohkem tööandjail põhjust rõõmustada.

Äripäev toetab uue töölepinguseaduse kiiret vastuvõttu, sellega astuks Eesti pika sammu konkurentsivõime suurendamise suunas, Eestist saaks mitte ainult peaminister Andrus Ansipi sõnades, vaid ka tegelikkuses ettevõtjasõbralikumaid riike.

Eelnõu lubab paindlikumaid töösuhteid ning vähendab bürokraatiat. Koondamisest teatamise tähtajad vähenevad, koondamishüvitis kahaneb ühe kuu keskmise palgani, olenemata töötaja ettevõttes töötamise ajast. Kaob ära töötajate ennistamine - kemplemine kohtus. Markantsemaid näiteid lähiajaloost on meil kas või Aivar Sõerdi ennistamine maksuameti peadirektori kohale.

2004. aasta lõpus olid ettevõtete personalijuhtidel tõeliselt hullud päevad. Rohket paberimäärimist siis kaasa toonud seadusetäiendusi uuest seaduseelnõust ei leia: ei nõuta kirjalikku töölepingut, kaob (lõpuks!) ära tööraamat. Ei ole vaja pidada ka isikukaarte ega kooskõlastada töösisekorraeeskirja tööinspektsioonis.

Kõigi nende bürokraatlike nõuete täitmine tõi poliitikauuringute keskuse Praxis analüüsi tulemuste järgi ettevõtetele 2006. aastal kaasa 146 miljoni krooni ulatuses lisakulusid. Uus seadus vähendaks seega ka ettevõtete halduskoormust.

Töövõtjad võivad pidada uut seadust endale vaenulikuks: mugav elu lõpeb, rohkem tuleb ise enda eest seista, õppida. Ka töökohti vahetada. Tööinimeste kaitseks on kavandatud mitmeid meetmeid: suureneb töötuskindlustushüvitis, suurendatakse töötutoetust, tasuta karjäärinõustamine jne. Peaasi et kõik need töötavad kui lepse reega hetkel, mil seadus jõustub.

Kõigile neile tööturu nõrgema osapoole kaitseks mõeldud meetmetele vaatamata võib arvata, et kui meil seni polnud tugevaid ametiühinguid, siis uus seadus loob eeldused nende tekkeks.

Toimetus ei tahaks olla praegu sotsiaaldemokraatide nahas - on küsitav, kas nad neelavad ka selle eelnõu alla. Või tuleb hakata meil ootama valitsusremonti, nagu ennustas Igor Mang.

Tööandjate Keskliit tõstis pöördumises valitsuse poole esile uue seaduse olulisemad plussid: see loob eeldused kiire majanduskasvu taastumiseks, tööviljakuse tõusuks, annab juurde uusi töökohti ning tõstab tööhõivet. See on toimetuse meelest olulisim. Tähtsam kui kompromiss sotsiaaldemokraatidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing