Spetsialistid pensionifondiga liitunute palganumbrit oluliseks ei pea

24. jaanuar 2008, 17:13

Nii Sampo fondide juht Aari Stalde kui ka
LHV portfellihaldur Rait Kondor ei pea pensionifondiga liitunute keskmist palga
väga määravaks näitajaks fondi kvaliteedi määramisel.

Maksu- ja tolliameti avalikustatud statistikast selgub, et suurima keskmise sissetulekuga on inimesed, kes on omale II samba pensionifondiks valinud LHV Uued Turud.
Sellesse pensionifondi on oma raha investeerinud inimesed, kelle keskmine palk on 12 986 krooni. Teise koha suurema sissetulekuga inimeste fondieelistustes on endale haaranud Kohustuslik Pensionifond Sampo Pension 50, millesse raha paigutanud inimeste keskmine igakuine palk on 12 958 krooni. Sampo Pension 50 fondis on pensioniraha koguvate klientide arv umbes 47 000 inimest.

Sampo fondide juht Aari Stalde märkis, et fondiga liitunute keskmine brutopalk pole kõige olulisem näitaja. Pigem on tähtis, kui palju pensionifondiga liitunuid on, sest see määrab ära ka turumahud.

Stalde sõnul on ta ka eelnevalt teadlik sellest, et pensionifondil Sampo Pension 50 on kõrgema sissetulekuga kliendid. „Inimese arv pole küll peamine. Aga absoluutne turumaht on kindlasti oluline,” rääkis Stalde aripaev.ee-le, lisades, et fondiga liitunute keskmine palk kuulub pigem kategooriasse nice to know.
Ka LHV portfellihaldur Rait Kondor ei pea keskmist palka väga oluliseks näitajaks. „Me ei nimetaks fonde jõukate või vähemjõukamate fondideks. Iga investor valib pensionifondi enda eelistustest lähtuvalt, kuigi võib olla küll nii, et investeerimismaailmast teadlikumad kliendid valivad 30aastase perspektiiviga suhteliselt kõrgema oodatava tootluse ja riskitasemega pensionifondi. Me leiame, et Pensionifond LHV Uued Turud on suhteliselt kõrge oodatava tootlusega pensionifond ning näib, et jõukamad inimesed jagavad seda arvamust,” rääkis Kondor.

Ka Stalde sõnul poleks õige tuua välja jõukate ja vähemjõukamate fonde, sest fondide puhul on palju erinevaid näitajaid. Samas ta möönis, et jõukamad inimesed on rohkem investeerimisest huvitatud, kuid kõrgema sissetulekuga inimesed ei ole tingimata riskialtimad investeerimisel.

Madalaima keskmise sissetulekuga on inimesed, kes oma pensionifondiks on valinud LHV Kvaliteetsed võlakirjad. Nende keskmine palk jäi 2007. aastal 7645 krooni tasemele.

Rait Kondor tõi välja, et LHV Kvaliteetsete Võlakirjade pensionifondi puhul seda, et seal võib olla ka palju juhuslikke kliente. „Kui inimene pole 18aastaseks saamisel endale ise pensionifondi valinud, siis liitub inimene kohustusliku pensionifondiga riigi poolt toimuva loosimise tulemusena. Kui inimene pole veel palka teenima hakanud, aga on pensionifondiga liidetud, siis ta toob ka selle fondiga liitunud inimeste keskmise sissetuleku näitaja allapoole,” ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing