Pilt: uus merekoletis tuvastatud

28. märts 2008, 13:15

Kanada kaevandusest leitud hämmastavalt
hästi säilinud dinosauruste-aegse mereeluka kivistis osutus paleontoloogidele
tõeliseks kullaauguks.

Teadlased andsid 20. märtsil teada, et 1994. aastal leitud Kriidiajastust pärit roomaja, kes nimetati Nichollsia borealis, pole ainult mitte senitundmatu liigi, vaid ka täiesti uue perekonna esindaja, kirjutas National Geographic.

Tegemist on ka ühega vanimaist ja täiuslikemaist Põhja-Ameerikast leitud plesiosauruste fossiilidest. Plesiosaurused on lihatoidulised roomajad, kes elasid meredes umbes 205–65 miljonit aastat tagasi.

Kaevandustöötajad leidsid tervikliku eluka Kanadas Albertas asuvast kaevandusest umbes 60 meetri sügavuselt aastal 1994. Ettevõte Syncrude eraldab sealse kaevanduse liivasest pinnasest naftat.

Liivakivist haud säilitas umbes 2,6 meetri pikkuse looma peaaegu täiuslikuna – erinevalt teistest plesiosauruste kivististest, mis on leitud poorsetest savikiltadest.

Fossiil asub nüüd Albertas Drumhelleris Royal Tyrrelli muuseumis. Calgary ülikooli paleontoloogid Patrick Druckenmiller ja Anthony Russell uurisid hiljuti tema koljut kolmemõõtmelise kompuutertomograafia abil.

Roomajast tehtud pildid ja analüüsid on andnud plesiosauruste kohta rohkem infot kui ükski varasem leid, kinnitasid teadlased.

Avastatud roomaja võimaldas teadlastel ka paremini mõista iidset mereteed, mis kunagi lõikas läbi Põhja-Ameerika ning kihas rikkalikust mereelust. „Leitud loom on üks Põhja-Ameerika eelajaloolise hämmastava mereelu ajastu esmaasukaid,” ütles Druckenmiller.

Uurimus avaldati Saksamaa ajakirjas Palaeontographica Abteilung A.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2008, 11:06
Otsi:

Ava täpsem otsing