Moody's: Eesti tüürib „raske maandumise“ poole

14. mai 2008, 14:48

Eesti majandus tüürib „raske maandumise“
poole ning ka Lätis ja Leedus on majanduskasv aeglustunud oodatust enam.

Nii kirjutab reitinguagentuuri Moody’s Balti riikide analüütik Kenneth Orchard vastuseks agentuuri Bloomberg kommentaaripalvele Eesti majanduse kohta.

„Vara on kindlalt öelda, et Eesti majandus maandub mürtsuga, kuid järjest enam see niimoodi paistab. See ei ole pehme maandumine ehk väikestele numbritele taandunud kasv, mida kõik seni on oodanud,“ kirjutab Kenneth Orchard.

Orchard usub, et välistegurid – sealhulgas ELi vahendid, võõrsilt koju saadetud teenistus ning eksport võivad ära hoida selle, et Eesti majanduskasvutempo väga pikaks ajaks toppama jääks või langus väga rängaks kujuneks. Samas ei prognoosi Orchard ka kiiret ja hõlpsat kohanemist. „Märkimisväärse kohanemise teeb vajalikuks senise buumi suur ulatus ja pikk kestusaeg,“ kirjutab Orchard. Kohanemiseks kulub ilmselt kauem kui kaks-kolm kvartalit.

Küsimusele kuivõrd võib majanduskasvu järsk aeglustumine mõjutada Eesti krediidireitingut, vastab Orchard, et Moody’se jaoks pole oluline, kas maandumine on pehme või kõva või kui kaua see täpselt kestab. „Eesti majandus on end näidanud äärmiselt dünaamilisena, mis peaks aitama kindlustada, et majandus tuleb sellest kohanemisperioodist välja paremas seisus kui tsüklisse minnes.“

Orchard märgib, et Lätis on majanduse kohanemisvajadus ilmselt veelgi suurem kui Eestis, kuna seal kestis buum veidi kauem, valitsuse rahaline seis on aga nõrgem kui Eestis. Leedu on buumis olnud teiste Balti riikidega võrreldes sabassörkija rollis ning elab seega ka kohanemisperioodi ilmselt kergemalt üle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2008, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing