Säästupirn peab raha säästmiseks põlema pikalt

Erik Puura 19. juuni 2008, 00:00

Väidetavalt põleb säästupirn 6000-15 000 tundi, tavapirn aga 750-1000 tundi. Vahe on keskmiselt kaheksakordne. Ent arvestada tuleb, et kui säästupirn töötab väiksemate kui viieminutiliste tsüklitega, lüheneb selle eluiga umbes seitse korda!

Ruumides, kus käite vaid korraks (sahver, kelder, ka automaatne koridorivalgustus) ei pruugi säästupirnide paigaldamine olla hea idee. Pirn peaks põlema korraga vähemalt veerand tundi, et selle eluiga oleks pikk.

Tavaline pirn maksab Eestis 4-10 krooni, säästupirn 40-80 krooni. Kallimad peaksid tootjate kinnitusel põlema keskmisest kauem. Seega on pirnide hinnavahe 15kordne, mujal maailmas 3-10kordne.

Kui säästupirn peab vastu 6000 tundi ja elektrienergia hind on 1 kr/kWh, maksab ühe 12vatise säästupirni kulutatud elekter tema eluea jooksul kokku 6000×0,012=72 krooni. Pirni enda eest tuleb tasuda 80 krooni, kogukulu seega 152 krooni.

Sama valgustatuse annab 60vatine tavapirn, mida selle perioodi vältel läheb vaja kuus tükki, kokku 30 krooni eest. Elekter maksab 6000×0,06=360 krooni, seega on koguarve 390 krooni.

Järelikult tasub säästupirn ennast enam kui kahekordselt ära ka juhul, kui pirni hinnavahe on 16kordne (5 krooni 80 krooni vastu).

Kui panna säästupirni sinna, kus seda kogu aeg sisse-välja lülitatakse, väheneb pirni eluiga kuni seitse korda. Sama perioodi jaoks on järelikult vaja veel kuut säästupirni, mis lähevad maksma lisaks 480 krooni - ja kulutus on mõttetu. Nii et kasutage säästupirne seal, kus tuled põlevad korraga pikalt, siis olete rahaliselt plussis.

Mis puudutab keskkonda, siis säästupirn kulutab 4-5 korda vähem energiat, järelikult aitate kaasa keskkonnakaitsele. Samas sisaldab säästupirn elavhõbedat ja kui ta läbi läheb, peate seda käitlema nagu teisi ohtlikke jäätmeid ehk viima ohtlike jäätmete kogumispunkti. Kui säästupirn läheb katki, tuleb ruumi kohe veerand tundi õhutada, et elavhõbedat sisaldavad aurud välja läheksid.

Katkise säästupirni tükkide eemaldamisel ei tohi kasutada tolmuimejat ega ka märga riidelappi. Need korjake kokku kuivalt, pange kahekordsesse kilekotti ning viige samuti ohtlike jäätmete kogumispunkti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing