GILD: maksesüsteemid valmistuvad ühtseks euromaksete ajastuks

Mariliis Pinn 01. juuli 2008, 12:48

Pankade Kaardikeskuse müüki nõustanud
investeerimispanga GILD Bankersi partner Heikki Källu ütles, et kaardikeskuse
müük on osa tööstusharu hõlmavast üle-Euroopalisest konsolideerumislainest.

„Viimastel aastatel on toimunud mitmeid selliseid tehinguid. Näiteks Norra kontsern EDB ostis Rootsi maksekeskuse CEKAB ja USA päritolu First Data International, mis tegutseb ka Lätis ja Leedus omandas Poola tehingukäitleja POLCARD. Lisaks on aset leidnud mitmeid ühinemisi, näiteks VOCA ja LINK (mõlemad Suurbritanniast) ja Itaalia kliiringuteenuste pakkuja SIA ühinemine tehingukäitlejaga SSB (Itaalia)," sõnas Källu.

Kaardimaksete süsteemide konsolideerumist mõjutab SEPA (Single Euro Payments Area) ehk ühtse euromaksete piirkonna loomine. Hetkel on ELi riikides kasutusel erinevad kohalikud maksestandardid ning lisaks globaalsed VISA-l ja Mastercard’il põhinevad lahendused, selgitas partner.

Källu sõnul on SEPA eesmärgiks teha euroala sees toimuvad maksed sama lihtsaks, kui need on praegu klientide koduturgudel. See hõlmab riigist-riiki toimuvaid kaardimakseid, ülekandeid ja teisi elektroonilisi tehinguid. Ühtse euromaksete piirkonna loomine eeldab elektrooniliste maksete süsteemide ühildamist ning muudatusi seadusandluses.

"SEPA laiemat käivitumist oodatakse euroalal 2010. aastal. Eestis juhivad SEPA elluviimist pangad ja Pangaliit. Eesti Pank osaleb arveldussüsteemide haldajana ja regulaatorina, seadusandliku võimuna osalevad rahandusministeerium ja riigikogu. Tulevikus peab lisaks rahvusvahelistele standarditele olema eurot kasutavates riikides ühtne kaardimakse standard, mis viiks ühtse kaardimakse turuni, kus konkureerivad erinevad tehingukäitlemise teenust pakkuvad firmad,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2008, 12:45
Otsi:

Ava täpsem otsing