Kolm SMS-laenu andjat on rahapesu andmebüroo ettekirjutuse edasi kaevanud

08. juuli 2008, 16:20

Rahapesu andmebüroo tegi umbes kuu aega
tagasi ettekirjutuse üheksale kiirlaenupakkujale, Risicum Capital
Estonia, Monetti ja SMS Laen esitasid ettekirjutuse kohta kaebuse kohtusse.

Rahepesubüroo ajendas ettekirjutust tegema see, et osad kiirlaenuandjad ei täida uut rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadust, mis näeb ette, et laenuandja ja –saaja peavad kohtuma enne laenuandmist.

SMS Laenule tehtud ettekirjutus on nüüdseks juba kehtetu, sest kohustused on täidetud. Eile kohtusse jõudnud Risicum Capital Estonia kaebus on kohtus ettevalmistavas menetluses, ütles Tallinna Ringkonnakohtu ja Tallinna Halduskohtu pressiesindaja Jaanika Topkin.

Monettile tehti ettekirjutus 25. juunil, mille Monetti vaidlustas. Monetti kaebuse võttis kohus 30. juunil menetlusse ja kohus peatas esialgse õiguskaitse korras rahapesu andmebüroo poolt tehtud ettekirjutuse täitmise.

Monetti juht Helen Veski ei osanud öelda, millal menetlus kohtusse jõuab, eeldatavasti sügisel.

Rahapesu Andmebüroo tegi ka SMS Laenule 27. mail 2008. aastal ettekirjutuse, milles nõudis, et SMS Laen tuvastaks finantseerimisteenuste osutamisel kliendi isikusamasuse vastavalt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduses toodud nõuetele.

Kohus jättis 04.07.2008 kaebuse käiguta, kuna selles esines kõrvaldatavaid puudusi ning andis kaebajale aega 15 päeva puuduste kõrvaldamiseks arvates määruse ärakirja kättesaamisest.

„Kuna tõlgendasime rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadust rahapesu andmebüroost mõnede sätete osas erinevalt, siis esitasime Tallinna Halduskohtule sellekohase kaebuse. Vaatamata esitatud kaebusele oleme täitnud ja täidame kindlasti ka edaspidi seadustes sätestatud nõudeid. SMS Laen tegevuse seadusele vastavuse tuvastas ka rahapesu andmebüroo oma 01.07.2008.a. kontrollkäigul ning on sellest tulenevalt saatnud halduskohtule teate, et SMS Laen on kohtus vaidlustatud ettekirjutuse täies ulatuses täitnud,” ütles SMS Laenu juht Aaro Sosaar, lisades, et SMS Laen peab isiku tuvastamist laenude väljastamisel väga oluliseks ning teeb kõik selleks, et olla oma äritegevuses läbipaistev ja reegleid järgiv ettevõte.

Käesoleval hetkel on SMS Laen kujundamas omapoolset seisukohta kohtusse esitatud kaebuse edasise menetlemise otstarbekuse suhtes, lisas Sosaar.

Tulenevalt 28.01.08 jõustunud "Rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadusest" on vaja esmakordsetel laenutaotlejad pöörduda enne laenu väljastamist koos oma isikuttõendava dokumendiga laenuandja kontorisse.

Kuni 500 000 kroonine rahatrahviga võib karistada ainult juriidilisi isikuid, kui nad rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse nõudeid ei täida ja see on vastavalt seadusele väärteo korras karistatav.

Sunnirahahoiatus on esimene kord 20 000 krooni, järgmisel korral 80 000 krooni, kui ettekirjutust ei täideta ega esitata kaebust ettekirjutuse peale Tallinna Halduskohtule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2008, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing