Marmoritootmine aitab Talibanil likviidsust säilitada

14. juuli 2008, 14:36

Äärmusliikumine Taliban pani kevadel
kindlalt käpa peale Afganistani piiri lähedasele valge marmori maardlale
Pakistanis, tootmise maksustamine rahastab nende relvavõitlust.

Hinnatud valge marmori karjääris oli neli aastat vaikus, kuna hõimude omavaheline vaidluse ja keskvõimu suutmatuse tõttu ei saanud asi toimida, kirjutas täna New York Times. Tänavu aprillis pani Taliban aga asja kindlalt paika: lepitati hõimudevahelised tülid, kehtestati üldine maks kaevandamiselt ning kindel tasu iga kivimurrust välja sõitva koorma eest.

“Talibani puhul ei ole meie jaoks küsimus soovis, vaid jõus,” ütles kivimurdu opereeriv ettevõtja Mir Zaman. Taliban valis ta välja Pakistani ääremaast hõimualal tootmist korraldama. Vähemalt karjäär töötab nüüd, rääkis Zaman, kes näis siinsesse tegelikku Talibani võimu suhtuvat filosoofiliselt. Ajalehe kaastöölised külastasid piirkonda sel kuul, külaskäik sisaldas reporteri ja fotograafi jaoks ka kahepäevast vangistust Talibani juures. Kivimurru hõivamine peaks näitama, kuidas liikumine võtab oma valdusse territooriume, kasutab sealt saadavat tulu oma positsioonide tugevdamiseks ja muudab oma sõjalise jõu isemajandavaks. Talibani mõju Pakistani teatud aladel on kasvanud seoses sõjaväe osalise tagasitõmbamisega keskvõimu poolt.

Ziarati linna lähedal leiduv valge marmor müüakse Pakistanis kõrge hinnaga luksuslike põrandate ja seinte tegemiseks, vähemal hulgal läheb seda ka ekspordiks. Võrdluses Itaalia Carrara marmoriga jääb viimane kvaliteedilt alla. Pakistani valitsuse poolt nõrgalt kontrollitaval alal leidub aga maavaradest veel kivisütt, kulda, vaske ja kroomi. Seni on Taliban tuntud eelkõige narkoärilt tulu teenimisega. Oopiumimooni kasvatamise mahult on Afganistan varemalt avaldatud andmetel maailmas esikohal. Samuti on levinud tegevusala inimröövid lunaraha saamiseks. Tugeva moonikasvatusega paistab Afganistanis silma Eesti kaitseväelaste teenistuskoht Helmandi provints.

Ziarati lähedal jagas Taliban Masaudi hõimule välja 30 kaevandamistükki, igalt tükilt oli ettemaks 1500 dollarit. See hõim ja kaevandamisala pole ainukesed. Igalt väljuvalt autokoormalt marmorilahmakatega on maks 7 dollarit. Zamani sõnul teenitakse nõnda tema juhitavast kivimurrust iga päev Talibanile 500 dollarit. Marmoriäriga hõivatud teised inimesed kinnitasid Zamani antud numbreid, oma nime aga julgeoleku huvides lehes näha ei tahtnud.

Ajalehe teatel pole Talibanil maksukogumisega vaeva, teeäärses kontrollpunktis peeti selleks vaid ühte relvastatud meest. Kaevandamise toimimisest võidavad teenistust saades ka kohalikud inimesed, oma maksud võtab ka Pakistani valitsus, kui kivi on linnadesse töötlemisele jõudnud. Kahetunnise sõidu kaugusel Afganistani piirist peab Taliban oma vanglat, millega ka lääne leheneegrid kaks päeva seestpoolt tutvuda said.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. July 2008, 11:42
Otsi:

Ava täpsem otsing