Laar: Phothi investorid õnneks alles kavandasid terminale

14. august 2008, 14:33

Gruusia nõuandja Mart Laar ütles
Äripäeva venekeelse uudisteportaali dv.ee küsimustele vastates, et mõnes kohas
oli investoritel Gruusias ka õnne, näiteks Phothi sadamasse polnud veel
terminale jõutud rajada.

"Enne sõda oli Gruusia majanduse olukord hea, majanduskasv oli kiire, investeeringuid voolas sisse arvukalt, inflatsioon oli langemas, rahanduses oli olukord stabiilne. Kavas oli hulk järgnevaid reforme. Samas oli Venemaa kasvav agressiivsus investeeringuid selgelt vähendamas," kirjeldas Laar varasemat seisu.

Tema sõnul oli sõda majandusele loomulikult ränk löök. Kui rängaks selle mõjud osutuvad, see sõltub sellest, mis saab edasi ning kas piirkonda saabub tõesti rahu, mille tagatiseks saavad olla vaid rahvusvahelised rahuvalvejõud. Nende saabumine stabiliseeriks olukorra kiiresti, luues alused taastamistööde alguseks.

"On üsna kindel, et Gruusia saab selleks Läänest üsna ohtralt toetust. Mõnes kohas oli investoritel aga ka õnne - äsja erastatud Phothi sadam purustati küll täielikult, kuid samas polnud investorid seal veel jõudnud uute terminalide rajamist alustada," tõi ta näite. "Gruusia majanduspoliitika jääb liberaalseks, see loob majanduse uuesti kasvule pööramiseks hea aluse - seda loomulikult praeguse valitsuse ja sisepoliitilise stabiilsuse säilimise korral," rääkis Laar.

Eelmise aasta kevadel käis koos Eesti presidendiga siit ka hulk ettevõtjaid Gruusias ärivõimalusi uurimas. Mart Laari sõnul on sedalaadi investeeringud riskantsed, kuid vähemalt sama riskantsed on investeeringud Venemaale. "Selge oli ja on Gruusias vähemalt see, et Gruusia riigi poolt pole ettevõtjatel halba oodata," lisas Laar.

Venemaa käitumist iseloomustas Laar sõnaga "irratsionaalne". "Usun, et pikemas perspektiivis võib just tema olla selle sõja kõige suurem kaotaja. Venemaa eesmärk oli Gruusia valitsuse kukutamine ja maa suuna muutmine - kui ta selles ebaõnnestub, on ta kokkuvõttes lüüa saanud. Sest Gruusia ehitab end uuesti üles, Venemaa on oma maine maailmas aga lootusetult määrinud," oli Laar veendunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 15:17
Otsi:

Ava täpsem otsing