Nafta hind tõusis tormi tõttu

18. august 2008, 14:48

Aasias tõusid täna naftahinnad, sest
kardetakse, et troopiline torm Fay takistab nafta puurimist Mehhiko lahel.

Toornafta hind tõusis New Yorgi toorainetebörsil 56 sendi võrra 114,33 dollarini barreli eest Singapuri tööpäeva lõpuks, mis tähistab kauplemise lõpuaega Aasia turul, kirjutas CNN.

Analüütikud ootavad seoses troopilise tormiga Fay takistusi naftatootmises. Sünoptikud on ennustanud selle kaootiliselt liikuva tormi aeglast muutumist orkaaniks. Fay tõttu on juba praegu hukkunud vähemalt viis inimest, kui see laastas Haiitit ja Dominikaani Vabariiki. Naftatootja Royal Dutch Shell on viimase kahe päeva jooksul evakueerinud Mehhiko lahelt 360 töötajat.

Täna hommikul paiknes Fay umbes 275 kilomeetri kaugusel kagus Havannast, liikudes loodesse 17kilomeetrise tunnikiirusega, lähenedes seega Florida läänerannikule. Kuhu ja millal orkaan täpselt välja jõuab, seda ei osanud sünoptikud prognoosida.

Selle aasta orkaanihooaja jooksul ei ole ükski torm Atlandi ookeanis märgatavalt kahjustanud naftarajatisi Mehhiko lahes.

Nafta hinna suuremat tõusu aitasid ära hoida dollari nõrkus ja OPEC´i reedene prognoos selle aasta maailma naftanõudluse kasvu vähenemise kohta. Investorid ostavad nõrgeneva dollari korral kaitseks inflatsiooni eest tavaliselt naftat ja muid tooraaineid.

Oma reedel avaldatud prognoosis ennustas OPEC ka järgmise aasta naftatarbimise kasvu vähenemist, mis on tingitud nõudluse langemisest suuremates tööstusriikides. Seetõttu tulebki kogu nafta turu kasv järgmisel aastal mitte-OPEC`i liikmesmaadest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 15:19
Otsi:

Ava täpsem otsing