IMF: langus jätkub, kuid põhi paistab

10. september 2008, 00:30

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF)
asedirektor John Lipsky ütles eile, et maailmamajandus on praegu väga raskes
seisus, kuid poole aasta pärast ilmselt põhjast läbi.

“Täna, mil finantsturu probleemid püsivad ja toorme hinnad on dramaatiliselt tõusnud, on maailmamajandus silmitsi viimaste aastate raskeimate oludega,” ütles Lipsky eile Saksamaal ajalehe Die Zeit korraldatud konverentsil. “Hea uudis on aga see, et me oleme põhjast kolme kuni kuue kuu kaugusel – siis hakkab jälle paremini minema,” jätkas ta.

Aasta lõpp läheb esialgu siiski veel languses. Selle aasta maailmamajanduse kasvutempo aeglustub läinud aasta 5%-ga võrreldes 3 protsendile, ütles Lipsky. Tuleval aastal kiireneb kasv 4%-le.

Kõik uued prognoosid esitab IMF oktoobris, kui tuleb välja värskendatud maailmamajanduse ülevaade.

Samal konverentsil esines eile ka Euroopa Liidu rahandusvolinik Joaquin Almunia, kes ütles, et EL avaldab oma värske prognoosi täna ja “kahjuks tal midagi rõõmustavat öelda ei ole”. Teises kvartalis euroala SKP kahanes.

Nafta hinna kohta ütles Lipsky, et IMF rehkendab sellega, et toorme hinnad jäävad tulevikus kõrgemale kui seni. Juulikuu rekordtasemelt 147,27 dollarit barrelist on nafta hind küll 27% alla tulnud, kuid läinud aasta sama ajaga võrreldes on hinnatõus ikka üle 35%.

See, et nafta hind on alanenud ja majanduskasv aeglustub, toob kaasa inflatsioonisurve vähenemise arenenud riikides, ütles Lipsky. “Poliitika tegijad võivad endale lubada intressid paika jätta, hoolimata kõrgest inflatsioonist, ning otsida märke hinnasurve taandumisest. See loob võimaluse majanduse stimuleerimiseks nendes majandusruumides, kus reaalintress on kõrge,” märkis Lipsky. Eile avaldatud majandusnäitajad tõid uut kinnitust Euroopa majanduse nõrkusest. Saksamaa kaubandusülejääk kahanes juulis 11,8 miljardile eurole eelnenud kuu 18,2 miljardilt. Suurbritannias näitas statistika aga jaemüügi järsku vähenemist, kinnisvarahindade langust ning tööturu nõrka seisu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 23:49
Otsi:

Ava täpsem otsing