Keskkonnamõju hinnang Leedu uuele tuumajaamale

Anto Raukas 17. september 2008, 00:00

Leian, et Lietuvos Energija AB esitatud keskkonnamõju hinnang Leedu uuele tuumajaamale on äärmiselt pealiskaudne ja primitiivne ja sisult kohati täiesti lapsik ja seda ei saa võtta isegi arutlemise aluseks. Olen tutvunud mitmete keskkonnamõju hinnangute aruannetega teistes riikides ja need erinevad Leedu omast nagu öö ja päev. Ei saa ju võtta tõsiselt keskkonnamõju hinnangut, kui selle koostajatel pole isegi selge, millist tehnoloogilist lahendust (keevveereaktor, surveveereaktor või surveraskeveereaktor) valida ja millisest riigist ning millist konkreetset tüüpi reaktorit tarnida.

Huumori valdkonda kuulub kinnitus, et sellises olukorras võiks jaam valmida 5-7 aasta jooksul (aastaks 2015). Sellist juttu võib rääkida ainult elukaugetele poliitikutele ja mitte spetsialistidele.

Keskkonnamõju hinnangus puudub kõige olulisem - kasutatud tuumajäätmete pikaajaline ladustamine ja kõrvaldamine. Asjalikku käsitlemist ei leia isegi vaheladude küsimus.

Omal ajal töötas minu juhitud osakonna töörühm Tšernobõli avarii likvideerimisel ja seetõttu on mul häbi lugeda 21. sajandil, et raske õnnetuse korral ei ole varjumine ja evakuatsioon vajalikud ning põhiliseks kaitsemeetmeks on joodiprofülaktika ning toiduainete, piima ja joogivee kasutamise piirangud. Tule Jumal appi, nagu tavatseb ütelda meie armastatud peaminister Andrus Ansip. Tulgu Jumal appi ka Eesti keskkonnaministeeriumile, kui ta sellist dokumenti tõsiselt võtab!

Leian, et seisukoha võtmiseks väljastatud primitiivse dokumendi arutamine on lihtsalt kasutu ajaraisk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing