Kas embrüonaalseid tüvirakke on enam vaja?

03. november 2008, 19:10

Tüvirakkude avastamise päevast alates on
neid peetud tulevikulahenduseks paljudele vastuseta küsimustele: kuidas ravida
haigusi, mis kahjustavad pöördumatult elutähtsaid organeid, näiteks südant või
närve või kuidas kasvatada tagasi kaotatud jäsemeid?

Cambridge’i ülikooli teadlased eesotsas professor Austin Smithiga avaldasid hiljuti artikli, milles kirjeldatakse uut tehnoloogiat, mille abil saab täiskasvanud inimese tüvirakud muuta indutseeritud pluripotentseteks tüvirakkudeks. Selle tehnoloogia kasutuselevõtuga kaoks vajadus embrüonaalsete tüvirakkude järele, kirjutas LiveScience.

Töö tüvirakkudega on osutunud keerukamaks, kui varem arvati. Lisaks teaduslikele probleemidele peavad teadlased tegelema ka eetilise vastasseisuga. Kõige paremad ja võimekad tüvirakud on need, mis on jõudnud kõige vähem eristuda ehk diferentseeruda. Sellised rakud esinevad lootelises arengus, kuid nende rakkude eemaldamine viib embrüo hukkumiseni. See aga põhjustab eetilisi dilemmasid, mis on tüviraku-uuringutele takistuseks saanud.

Sellest eetilisest dilemmast saab mööda, kui arenemisvõimelisi tüvirakke õnnestuks ümberprogrammeerimise teel saada täiskasvanu rakkudest. Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud on embrüonaalsete tüvirakkudega peaaegu identsed. Seega võiks usaldusväärne meetod nende tootmiseks olla oluline samm tüviraku-uuringute arengus.

Rakkude ümberprogrammeerimiseks kasutatav tehnoloogia põhineb keemiliste inhibiitorite, ensüümide ja raku kasvu mõjutavate ainete kombinatsioonil. Nende abil saab diferentseerunud täiskasvanu raku muuta tagasi rakuks, mis on embrüonaalsetest tüvirakkudest eristamatu.

See rakkude täielikku ümberprogrammeerimist võimaldav läbimurre järgnes vahetult eelnevatele uurimustele, milles kirjeldatud antud tüüpi tüvirakkude saamiseks kasutatavad tehnoloogiad olid väga ebaefektiivsed ja piiratud tulemustega.

"Meie ettevõtte loodud tehnoloogia võimaldab indutseeritud pluripotentseteid tüvirakke saada lihtsalt, usaldusväärselt ja efektiivselt ning paneb aluse selliste rakkude tööstuslikule tootmisele,” ütles koos Cambridge’i teadlastega uue meetodi välja töötanud firma Stem Cell Sciences teadlane Tim Allsopp.

Tüvirakud on unikaalsed, sest neis on olemas potentsiaal erinevateks rakutüüpideks arenemiseks. Tegemist on diferentseerumata rakkudega ning kõige varasemas arengujärgus saab neist välja areneda ka terviklik uus indiviid. Seega saab neist teha ka erinevaid vajaminevaid kudesid, muuhulgas närvikude, südamekude või kasvõi terveid organeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2008, 18:33
Otsi:

Ava täpsem otsing