Ettevõtjad: riik ei tohi takistada koostööd Venemaaga

17. november 2008, 16:31

Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsioon kutsub
ühiskonda üles avatud diskussioonile Eesti-Vene suhete teemal, mille eelduseks
on oma vigade tunnistamine ning tahe orienteeruda lahenduste leidmisele, seisab
ESEA avalduses assotsiatsiooni aastakonverentsil.

"Eesti Vabariik ja Vene Föderatsioon on naabrid, iseseisvad riigid ja rahvad. Kutsume üles looma naabritevahelisi suhteid, mis põhinevad vastastikusel lugupidamisel, keskenduma võimalustele ja lahendustele ning vältima naabreid solvavat retoorikat. Parafraseerides president John F. Kennedyt ei ole vaja küsida, mida Venemaa valitsus on suhete parandamise nimel teinud; küsime, mida Eesti valitsus on suhete parandamise nimel teinud," teatab ESEA, mille juhatusse kuuluvad Tiit Vähi, Jüri Käo, Rain Lõhmus, Meelis Milder ja Olari Taal.

ESEA tervitab Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilvese ja Vene Föderatsiooni president Dmitri Medvedjevi 28. juuni 2008 kohtumisel kõlama jäänud sõnumit, et kuigi riikidevahelises läbikäimises on pingeid, on parim viis nende leevendamiseks suhelda.

"Soovitame valitsusel tõsiselt kaaluda ajaloost tuttava valitsustevahelise ühise struktuuri loomist või leida muu tihedama läbikäimise võimalus täitevvõimu tasandil. Sisuline vajadus selleks on suur ja see on meie rahvaste huvides. 20. sajandi lõpp ja 21. sajandi algus on toonud maailmas kaasa suuri globaalseid muudatusi. Ka tänavu, 2008. aasta lõpus võime näha, et maailm ja selle julgeolekustruktuurid on muutunud mitte aastatega, vaid kuudega. Eesti peaks valima selles olukorras lahenduste otsija, soovitaja ja koostööle orienteeritud partneri tee. Eesti välispoliitika lähtub Euroopa Liidu välispoliitikast, Euroopa Liidu suhetest Venemaaga. Eesti võiks anda nendesse suhetesse oma toetava, positiivse panuse, mitte takistada koostööd," teatavad suurettevõtjad.

ESEA leiab, et Eesti poliitikutel, kultuuri- ja ärieliidil on olemas selleks vajalikud kogemused, oskused ja võimalused.

"Meid seob Venemaaga rohkem, kui meid lahutab. Eesti ja vene rahvusest inimestel ei ole omavahelises läbikäimises probleeme. Kui mõnedel poliitikutel on isiklikust antipaatiast või mõlemapoolselt erinevast ajaloolisest käsitlusest tulenevaid komplekse, siis need ei tohiks avaldada negatiivset mõju rahvustevahelistele suhetele. Riik ei ole blogi. Riik ja riigi juhtimine on vastutus oma kodanike, maksumaksjate ees," nendivad ettevõtjad oma teadaandes.

ESEA kutsub üles Eesti valitsust ja ametkondi kaitsma, toetama ja soosima Eesti ettevõtjate püüdlusi oma tooteid eksportida, laiendada ettevõtlust arenevatel turgudel. ESEA ootab valitsuselt konkreetseid samme, mis lõpetavad olukorra, kus Eesti päritolu ettevõtjad peavad varjama lühiajalise poliitilise künismi tõttu oma päritolu Venemaal. Viimane on otseselt seotud teatud poliitikute enda isiklikust huvist tulenevate sõnavõttude ja otsustega, märgivad ettevõtjad.

Ettevõtjad ootavad, et valitsuse liikmed lõpetaksid asjatundmatu retoorika mõnede majandusvaldkondade olemasolu eiramise vajadusest ning katsed sellevastast teisitimõtlemist lämmatada populismi ja konflikti õhutamisega naabrite vahel. ESEA mõistab hukka Vene „traditsioonilisest“ poliitikast kõrvale kalduvate inimeste ja nende mõttevalduste sildistamise.

ESEA liikmed on lisaks eelpoolnimetatud juhatuse liikmetele mitmed tuntud Eesti ettevõtjad nagu Toomas Annus, Ain Hanschmidt, Oliver Kruuda, Vjatšeslav Leedo, Hans H Luik, Toomas Luman, Jüri Mõis, Indrek Neivelt, Urmas Sõõrumaa, Neinar Seli, Enn Veskimägi jt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. November 2008, 20:12
Otsi:

Ava täpsem otsing