Eurole üleminek Kesk-Euroopas viibib

08. detsember 2008, 10:41

Ülemaailmne majanduskriis lükkab edasi
Poola, Ungari ja Tšehhi liitumist euroalaga, kirjutab agentuur Bloomberg.

Poola zlott on juulist euro suhtes odavnenud 21%, Ungari palus abi IMFilt, Maailmapangalt ja Euroopa Liidult, kui forint oli 16% kukkunud ning Tšehhi kroon on odavnenud 13%. Valuuta stabiilsuse kriteeriumi täitmiseks, et euroga liituda, võib valuuta Euroopa vahetuskursi mehhanismis ERM2 keskkursi suhtes kõikuda +/- 15%.

Ungari plaanib valuutavahetuskursi mehhanismiga liituda 2010. a. Ungari suurima fondihaldusfirma OTP Fund Management tegevjuhi Istvan Hameczi sõnul on taoline eesmärk aga miraaž. „Keegi ei oota meid seal klubis,“ ütles ta Bloombergile. Ka inflatsioon on jätkuvalt probleem.

Poola on võimaliku eurole ülemineku tähtajana nimetanud aastat 2012, kuid rahandusminister Jacek Rostowski sõnul ei ole see dogma. Citigroupi vanemökonomist Piotr Kalisz Varssavis peab tõenäoliseks aastat 2015 või 2016, kuna valitsus ei saa piisavat toetust eurole üleminekuks vajalike seaduste vastuvõtmiseks. Peamine opositsioonipartei väidab, et eurole üleminekuga kiirustamine pärsib majanduskasvu ja vallandab inflatsiooni.

„Valuutakursi praeguse heitlikkuse ja süveneva majanduslanguse oludes ei ole eurole ülemineku aasta realistlik,“ ütles Kalisz.

Ka ELi rahandusvolinik Joaquin Almunia ei välista, et Poola liitumine euroalaga nihkub edasi. Probleemiks võib kujuneda ka eelarvedefitsiidi kriteeriumi täitmine – tulevala aastal riskib defitsiit kerkida tänavu 2,5%-lt 3,7%-le SKPst.

Tšehhi keskpank soovitas valitsusele praeguses finantskriisis mitte nimetada kindlat euroga liitumise aastat.

Kui Poola, Ungari ja Tšehhi ERM2ga liituvad, tuleb keskpankadel kasutada reserve, et valuutasid lubatud kõikumiskoridoris hoida. Poola valuutareservid olid oktoobriks kahanenud 55,2 miljardile dollarile juuni 62,1 miljardilt dollarilt. Tšehhis kahanesid valuutareservid novembriks 33,5 miljardile dollarile 36,9 miljardilt dollarilt juulis. Ungaris aitas IMFi eestvedamisel koostatud abipakett valuutareservid suurendada novembris 29,1 miljardile dollarile 21,6 miljardilt dollarilt oktoobris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2008, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing