Meie kodugalaktika keskel on hiiglaslik must auk

11. detsember 2008, 11:53

Saksa astronoomide sõnul on tänaseks selge,
et Linnutee keskel peab asuma must auk, mis ületab Päikese massi umbes nelja
miljoni kordselt.

Uurimus põhineb 28 tähe liikumise uurimisel, mis liiguvad ümber Linnutee keskpunkti. Tähtede jälgimiseks kasutati kaht Tšiilis asuvat teleskoopi. Artikkel uurimusest avaldati ajakirjas The Astrophysical Journal.

Mustad augud on oma elutsükli lõpetanud massiivsed tähed. Kütuse lõppemisel on nad iseenda raskuse all kokku kukkunud. Must auk saab tekkida vaid massiivsetest tähtedest, mis põlevad heledalt ning elavad võrdlemisi lühikese elu. Päike peaks mustaks auguks saamiseks vähemalt kümme korda raskem olema. Musta augu gravitatsioon on nii tugev, et isegi valgus ei saa neilt lahkuda, sellest ka nimi.

„Tavaliselt kujutletakse musti auke millegi ähvardava ja hirmutavana, mille lähedusse pole kuigi tervislik sattuda. Tegelikult on neil ka helgem pool, sest oma suure gravitatsioonilise külgetõmbejõuga aitavad nad ainel koonduda ning moodustada tähti ja galaktikaid,“ ütles Robert Massey Briti kuninglikust astronoomiaseltsist.

Uurimuse autorid Max Plancki instituudist leidsid, et must auk asub meist ligikaudu 27 000 valgusaasta kaugusel. „Uurimuse kõige olulisemaks osaks on veelkordne kinnitus, et galaktikate tuumades tõepoolest asuvad mustad augud,“ ütles professor Reinhard Genzel Max Plancki instituudist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2009, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing