Paljastus 8: Väärtuslik osalus peenraha eest

25. detsember 2008, 16:12

Sarnaselt Ain Hanschmidti advokaadi
Tallinki aktsionäriks saamisega soetas Villu Reiljani advokaat Tarmo Sild 90
korda turuhinnast odavamalt väikeosaluse kiviplokiäris Ecorock, mis sai Reiljani
valitsemise ajal kümme miljonit krooni toetust keskonnainvesteeringute
keskusest.

2007. aasta keskel, ajal, mil möödus süüdistuste järgi aasta Villu Reiljani palvel pistisenõudmisest Aivo Pärnalt ja mil Reiljani esindamiseni skandaalses maadevahetuse protsessis oli veel mõned kuud aega, kopeeris Tarmo Sild väikestviisi Ain Hanschmidti advokaati Aare-Heino Raigi, kes sai peenraha eest Tallinki suuraktsionäriks.

Väärtuslik osalus kõigest 100 000 krooni eest
Sillale kuuluv firma Daigetor ostis äsja avaldatud majandusaasta aruande järgi 100 000 krooni eest 7protsendise osaluse Ida-Viru ühes perspektiivikamas äris Ecorock, mille väärtus on Äripäeva miljonäride edetabeli koostamisel kasutatud metoodika järgi umbes 125 miljonit krooni. Seega, õiglane hind Silla firmale on kirvereegli järgi umbes 90 korda kallim, ligi üheksa miljonit krooni. Osaluse soetas Silla juhtimisteenuseid pakkuv firma Daigetor kadunud Mati Jostovi leselt Tia Jostovilt.

Igatahes pole ka Tarmo Silla endine võtmeklient, eksminister Villu Reiljan Ecorocki tegemistest kaugel. Nimelt oli Reiljan ministrina keskkonnaalaseid eurorahasid jagava keskkonnainvesteeringute keskuse (KIKi) nõukogu esimees ajal, mil otsustati toetada Ecorocki tütarettevõtte Silbeti Ploki uut keskkonnasõbralikku tehast Ahtmes kümne miljoni krooniga. See oli 2006. aastal KIKi suurim täielikult erakapitalile läinud toetus.

Asjaosalised toimunust rääkida ei taha
Kas juhuse tahtel või mitte, aga kui KIKi nõukogu otsustas Silbeti Ploki toetamise veebruari lõpus, siis toetuse saanud firma Silbeti Plokk liikus Silbetist Mati Jostovi ja Silbeti juhtide osalusega firmasse Ecorock kõigest paar nädalat enne nõukogu otsust. 2007. a suvel soetas ka Tarmo Silla firma väikeosaluse Ecorockis. Kahtlemata oli Sild tol ajal üks Reiljani usaldusaluseid, ent juriidiliselt ei saa Silla firmat Reiljaniga seostada.

Osapooled eelistavad tehingu tagamaadest vaikida.Silla juhitava advokaadibüroo Lextal teatel viibib Sild välismaal puhkusel, kuigi ta peaks lugema e-kirju. Äripäeva eelmisel nädalal saadetud e-kirjale kuue päeva jooksul vastust ei tulnud. Silla mobiil andis selle nädala alguses kutsuvat tooni ja saadetud SMSile vastust ei laekunud. Osaluse müünud Mati Jostovi lesk Tia Jostov ütles esmaspäeval, et tal on Äripäeva küsimustele vastamiseks aega, aga kuuldes teemat, lisas, et ei soovi sel teemal rääkida ja soovitas helistada kunagi hiljem, soovimata määratleda, millal see hiljem võiks olla või kas keegi teine võiks tema eest kommenteerida.

"Ei, aitäh. Ma Äripäevaga ei suhtle," oli ka eksminister Villu Reiljan kategooriline.

Ecorocki juht: ei tea tehingu tagamaid
Intervjuu Ecorocki osaniku ja juhi Vjatšešlav Šlõkiga.

Kas teate, et Silla firma ostis osaluse Ecorockis 100 000 krooniga?

Seda ma ei tea... Kuidas ma saingi teada, kui ma ise ei müünud. Müüs Jostovi naine.

Kas Te seda teate, miks see müük toimus?

Seda peate tema (Jostovi naise - toim) käest küsima.

Kas see on väga pahatahtlik konstruktsioon, et osalus oli kingitus teenete eest endisele keskkonnaministrile Villu Reiljanile. Ecorock sai 2006. aastal, mil Reiljan oli Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu esimees, 10 miljonit krooni toetust Ahtme tehasele.

Vot ei oska midagi öelda, sest mina pole selles müümiseprotsessis olnud. Kas seal anti või ei antud altkäemaksu või tehti kingitusi, seda ma ei tea.

Mina tean seda, et me tegeleme hea asjaga. Vot seda ma tean.

Ecorock: keskkonnasõbralik äri

2005. aastal lõi kadunud Mati Jostov koos Silbeti juhtide Vjatsešlav Šlõki ja Aleksander Vorobjoviga firma Ecorock sooviga toota põlevkivituhast ehitusplokke
Tuhk tuleb peamiselt Narva Elektrijaamadest, mille nõukokku kuulus ettevõtte loomise ajal toonane Eesti Põlevkivi juht Jostov.
Ecorockile allutati 2006. aastal Silbeti tütarfirma Silbeti Plokk, mille kasv on muljetavaldav (käive on tõusnud viimase kahe aastaga 40 miljonilt 100 miljonile ja kasum hüppas 4 miljonilt ligi 20-le).
Ecorock on ka praeguse keskkonnaministeeriumi lemmik. 2007. aastal tunnistas keskkonnaministeerium Jaanus Tamkivi juhtimisel Ecorocki tehnoloogia keskkonnasõbralikuks.
Kümnemiljoniline toetus läks Tarmo Silla osalusega firmale Ecorock Keskkonnainvesteeringute keskusest ka 2008. aastal.

Kronoloogia

Reiljani-Silla-Ecorocki seosed
2005
Kadunud Mati Jostov lõi Eesti Põlevkivi juhina koos Silbeti juhtidega firma Ecorock.
2006 veebruar
Ehitusplokitootja Silbet Plokk allutatati Ecorockile.
Villu Reiljani juhtimisel otsustas Keskkonnainvesteeringute keskuse nõukogu määrata Ecorockile kuuluvale Silbet Plokile 10 mln kroonise toetuse uue tehase ehitamiseks.
2006 suvi
Süüdistuste järgi küsis vandeadvokaat Tarmo Sild korduvalt Reiljani palvel 1-1,5 mln kroonist pistist Aivo Pärnalt, et keskkonnaministeerium langetaks soodsa otsuse Rävala pst 8 maja müügil bussiärimees Aivo Pärnale kuuluvale firmale.
2006 oktoober
Reiljan lahkus valitsusest.
2007 juuni
Sillale kuuluv firma soetas üliodavalt osaluse Ecorockis.
2007 oktoober
Sild kaitses Reiljanit maadevahetusskandaalis.

Tasub teada

Sild soetas osaluse 87,5 korda alla turuhinna
Ecorocki väärtus: 125 mln kr (tuginedes ÄP pikaajalisele rikkuse arvutamise valemile: viiekordne puhaskasum (2007: 19,3 mln) + omakapital (2007: 28,4 mln kr)
Sellest Silla firma Daigetor osa: 8,75 mln kr (7%)
Silla firma Daigetori kulu investeeringu soetamisele: 0,1 mln kr
Allikas: Daigetori 2007. aasta majandusaasta aruanne, Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. December 2008, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing