Redgate Capital: prognoosid 2009. aastaks

Mait Jüriado 13. jaanuar 2009, 16:01

Uue varahaldusettevõtte Redgate
Capitali juhtfiguurid Veikko Maripuu, Peeter Stamberg ning Andrei Zaborski
teevad 2009. aastaks 15 prognoosi.

1. Eesti majandusele tuleb kehv aasta. Kriitiliseks saab refinantseerimise ja laenuraha kättesaadavus ning tingimused.

2. Tallinna börs tõuseb sellel aastal 35%. Oodata võib pigem positiivset kui negatiivset üllatust.

3. Eesti keskmine palk tõuseb ning tööpuudus kasvab. Seda põhjendab asjaolu, et tööpuuduse kasv leiab aset enam just madalapalgalise töötajaskonna seas. Tööpuuduse tõstjaks on nii ehitussektoris vabanev ja välismaalt naasev ressurss, kui ka nn. laulva revolutsiooni põlvkonna sisenemine tööjõuturule. Riigieelarve defitsiidi hoidmiseks 3% piires oleks vajalik oluliselt parandada äritegevustingimusi ning toetada uute töökohtade loomist. Tööpuuduse kiire kasv hävitaks lootused eurole üleminekuks. Ainus positiivne makromajanduslik areng on inflatsiooni langus. Oleks väga teretulnud igasugused poliitilised otsused, mis lubaksid inflatsioonil alaneda eurotsooni kõlbulikuks saamise tasemele.

4. Globaalne majandus hakkab kosuma. Keskpangad, eriti USA föderaalreserv, on olnud piisavalt proaktiivsed oma monetaarpoliitikas (intressimäärade väga tugev alandamine) ning ka valitsuste kavandatud rahalised toetuspaketid peavad mingil hetkel hakkama positiivselt mõjuma.

5. Riigid pumpavad süsteemi veel uut kapitali. Päris palju raha on juba majandustesse pumbatud ja pumbatakse veel.

6. Laenutingimused lõdvenevad. See on võti positiivseks pöördeks. Laenude ja võlakirjade riskimarginaalid vähenevad, sest ilma laenuturu normaliseerumiseta ei saa ka rääkida üldise majanduse normaliseerumisest.

7. Võlakirjad muutuvad atraktiivseks varaklassiks. Seda tingimusel, et eelmine punkt täide läheb.

8. USA pöörab globaalset kasvu. USA on üks esimesi piirkondi, mis väljub majanduslangusest. Euroopa järgneb teatava ajalise nihkega. USA puhul mängib natuke psühholoogilist rolli uue presidendi ametisse astumine. Aasia riigid võivad positiivse üllatuse pakkuda.

9. Ettevõtete kasumlikkus langeb jätkuvalt. Kuid saavutab põhja juba 2009. aastal.

10. Börsid lõpetavad aasta kõrgemal kui möödunud aastavahetusel. Küll aga ei saavutata mingit selget trendi.

11. Aktsiaturgudel jääb püsima suur volatiilsus.

12. Euroopa ning Suurbritannia võivad edestada teisi arenenud turge tänu praegustele suhteliselt madalamatele valuatsioonidele.

13. Intressidest jääb USA baasintressimäär kogu aasta vältel 0-0,25% vahele. Euro baasintressimäär jääb vahemikku 1-1,5%.

14. USA dollar tugevneb. Dollari tõusu võiksid toetada USA majanduse kiirem suunamuutus ja intressimäärade vahe kahanemine võrreldes euroga.

15. Toorainete hinnad tõusevad. Seda juhul, kui läheb täide üldine positiivne stsenaarium globaalsest kasvust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2009, 23:12
Otsi:

Ava täpsem otsing