BÖRS: kõige hullem jaanuar

Mait Jüriado 30. jaanuar 2009, 23:12

USA börsid lõpetasid jaanuari kukkudes.
Kukkus jaanuar, kukub terve aasta?

Jaanuaris kukkusid USA aktsiaturud keskmiselt 8%. Stock Traders Almanaci järgi vastab 91,4%-lise tõenäosusega tõele teooria, mis ennustab tervele aastale kukkumist, kui jaanuar lõpetatakse miinuses. Praktikas on olnud vaid viis erandit alates 1950. aastast, kui nii läinud ei ole.

Kõige rohkem kasutavad investorid USA aktsiaturgude tervise mõõtmiseks S P 500 indeksit, kus on esindatud 500 erinevatest sektoritest pärit ettevõtet. Indeks kukkus jaanuaris 8,5%.

Dow Jones tööstuskeskmine, kuhu kuulub kolmkümmend USA majanduse lipulaeva, kukkus jaanuaris 8,8%. Alates 1896. aastast on Dow jaanuaris keskmiselt kerkinud 0,98% ning teinud aastatootlust keskmiselt 7,41%.

Tehnoloogiasektorile keskenduv Nasdaq Composite kukkus jaanuaris 6,4%.

Paljud kauplejad ning analüütikud kasutavad kauplemisotsuste tegemisel just jaanuariteooriat. See pole mitte seetõttu, et nad usuksid astroloogiat või muud "voodoo" värki, vaid sellepärast, et see teooria on ajaloos töötanud.

Jaanuariefekti üheks põhjuseks võib olla boonusrahad, mida makstakse eelmise aasta eest ja mis väga tihti liiguvad just aktsiaturgudele. Eelmise aasta eest boonuseid suurtes kogustes välja makstud ei ole, mistõttu toetab see jaanuarikukkumist.

Täna kukkusid USA aktsiaturud paremale makrostatistikale vaatamata. On problemaatiline, et kõikide USA valitsuse päästeplaanidele vaatamata ei ole suutnud USA börsid märkimisväärset tõusu teha. Finantssektorist tuleb tugevat haisu iga päev ning investoreid muudab aina ebakindlamaks aina ebakindlamana näiv tulevik. Mitmed ettevõtted on loobunud prognooside tegemisest, viidates prognoosimatusele.

Arvestades seda, kui väga mööda on analüütikud seni prognoosinud ettevõtete kasumeid ning tulevikku, võiks oodata USA börsidelt põhjatestimist või halvemal juhul uusi põhju. Kuigi ettevõtete aktsiahinnad tunduvad kasumikordajaid arvesse võttes odavad, ei ole sugugi kindel, et kasumid veel ei võiks kukkuda. See teeb pealtnäha odavad aktsiahinnad aga ohtlikuks mängumaaks, sest koos kasumite vähenemistega kukuvad ka ettevõtete valuatsioone näitavad mõõdupuud.

Dow Jones tööstusindeks kukkus täna 148 punkti ehk 1,82% 8001 punktini. S P 500 indeks alanes 2,28% 825 punktini. Nasdaq indeks lõpetas päeva miinuses 2,08% ning Russell 2000 kukkus 2,14%.

S P 500 indeksi 187 ettevõtte kasumid, kes seni on teatanud neljanda kvartali majandustulemused, on kukkunud keskmiselt 42%. Analüütikud ootavad nüüd eelmise aasta viimase kvartali kasumite kukkumiseks 32%, kuigi eelmise aasta märtsikuus prognoositi keskmiselt 55%-list kasumite kasvu ettevõtetele.

USA SKP kuivas neljandas kvartalis kokku 3,8%, mis on suurim vähenemine peale 1982. aastat. Kolmandas kvartalis kuivas USA SKP kokku 0,5%. Eelmisel aastal kasvas USA majandus tervikuna 1,3%, mis on aeglaseim kasv alates 2001. aastast.

Pangad näitasid täna taas nõrkust. Citigroup (C) kukkus 9%, Goldman Sachs (GS) kukkus 2,4%, Bank of America langes 2,65%, Morgan Stanley kukkus 5,4% ning JPMorgan Chase Co. suutis teha pisikese 0,3%-lise tõusu.

Erinevaid tarbijatooteid müüv Procter Gamble (PG) teatas fiskaalaasta teise kvartali kasumist 1,58 USA dollarit aktsia kohta versus 98 USA senti aktsia kohta aasta tagasi. Honeywell International (HON) sai kasumit neljandas kvartalis 97 USA senti vs. 91 USA senti aasta tagasi. Procter Gamble aktsiate väärtus kukkus täna 6,4% 54,5 dollarile.

Naftagigant Exxon Mobil (XOM) teatas täna, et sai 2008. aastal kasumit 45,2 miljardit dollarit, mis on kõigi aegade suurim kasum USA ettevõtluse ajaloos. Ettevõtte aktsiad kukkusid täna 0,7% ja maksid 76,48 dollarit.

USA suuruselt teise naftatootja Chevroni (CVX) kasum küll kasvas kergelt, kuid firma hoiatas, et saab järgmises kvartalis nafta hinna kukkumise tõttu vähem tulu. Ettevõtte aktsiad kukkusid 0,1%. Loe pikemalt.

Amazon.com (AMZN) teatas tulemused eile õhtul peale turu sulgumist. Suurim interneti jaemüüja teatas kasumi kasvust 8,7% 225 miljonile dollarile. Ettevõtte pühademüük oli kõigi aegade suurim, tehes tuule alla konkurentidele nagu EBay. Ettevõtte aktsiad tägid täna läbi 17,6%-lise tõusu.

Caterpillar Inc. (CAT) kaotas 3,1% oma väärtusest. Maailma suurim buldooserite ning ekskavaatorite tootja laseb lahti veel 2110 tehasetöötajat kolmest tehasest Illinoisis. Pikemalt siin.

USA suurim alumiiniumitootja Alcoa (AA) kukkus 7,7%. JPMorgan Chase Co. ootab käesoleval aastal ettevõtte kahjumiks 1,9 USA dollarit aktsia kohta ning arvab, et metalli hinnad ei tõuse nii palju kui oodatud.

SunPower Corp. (SPWRA), kes on USA suurim päikesemoodulite tootja, teatas kasumist 35 USA senti aktsia kohta, lüües analüütikute ootusi 26%ga. Ettevõtte aktsiad tegid täna läbi 17%-lise tõusu.

Kullauntsi hind tõusis täna tugevalt üle 900 dollari piiri ja maksis päeva lõpus 929 dollarit ehk +2,5%.

Euro tegi naela vastu täna läbi dramaatilise kukkumise, kukkudes 2,4%. Dollari vastu nõrgenes euro üle protsendi.

Nafta maksis päeva lõpus USAs Nymexil 41,5 dollarit barrel ehk +0,2%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. February 2009, 23:11
Otsi:

Ava täpsem otsing