Suhkruhaiged pääsevad süstimisest

23. jaanuar 2009, 13:15

Diabeedi küüsi langenud inimesed võivad
peagi lahti saada valulikest ja ebamugavaist insuliinisüstidest.

India teadlased on töötanud välja insuliini nanoosakesed, mis neelatakse tableti kujul alla 40 minutit enne söömist. Professor Chandra Sharma Sree Chitra meditsiiniinstituudist tutvustas uut tehnoloogiat sel nädalal New South Walesi ülikooli poolt Sydneys korraldatud konverentsil.

Rohkem kui sada miljonit inimest üle maailma peavad veresuhkru taseme kontrolli all hoidmiseks end iga päev süstima. Loomulikult pole see mugav, mistõttu on insuliinitablette varemgi üritatud välja töötada, kuid siin on olulisi takistusi, kirjutas ABC Science.

Insuliin on valk ning kui see sisse süüa, hakkab organism teda maos lagundama. Seega on insuliin enne vereringesse jõudmist juba deaktiveeritud ega suuda enam oma rolli täita. Sharma on appi võtnud nanotehnoloogia. Insuliin on pakitud vähem kui saja nanomeetri suurustesse osakestesse, mis peavad vastu maohappe rünnakule ning suudavad läbida maoseina ning jõuda niiviisi vereringesse. Vere kõrgema pH tingimustes nanoosakesed lagunevad ning vabastavad insuliini verre.

Rottide ja sigadega läbi viidud katsed kinnitavad, et insuliin jõuab niiviisi tõesti vereringesse. Diabeeti põdevatel sigadel aitas see meetod edukalt veresuhkru taset kontrolli all hoida. Sharma loodab, et peagi õnnestub välja töötada ka tablett, mida tuleks võtta kaks korda päevas 40 minutit enne hommiku- ja õhtusööki.

Uue tehnoloogiaga kaasnevad mõistagi ka ohud. Näiteks võivad nanoosakesed aktiveerida vere hüübimise eest vastutavaid vereliistakuid ning tekitada seega eluohtlikke trombe veresoontes. Sharma kinnitab siiski, et katsed inimese verega näitavad, et nanoosakesed sellist reaktsiooni ei põhjusta.

Nanoosakeste täpne koostis ja ehitus ei ole avalikud. Uurimust rahastas India valitsus ning tehnoloogia arendamise ja kommertsialiseerimisega tegeleb India kapitalil põhinev ettevõte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing