Ansip: jaanuari maksulaekumised üle ootuste head

26. jaanuar 2009, 23:00

Jaanuari maksulaekumised on üle ootuste
head, ütles peaminister Andrus Ansip täna riigikogus parlamendi liikmete
küsimustele vastates.

"Ma tean, et jaanuarikuu maksulaekumised, arvestades üldist negatiivset fooni, on üle ootuste head. Võrreldes prognoosiga, on meil jaanuarikuus praeguseks juba laekunud 10% prognoosiga kavandatust ja üle 9% eelarves ettenähtust," rääkis Ansip.

"Kuu pole veel lõppenud, missuguses ulatuses tagastatakse käibemaksu, seda me praegu hetkel veel ei tea, kuid juba praegu võib öelda, et jaanuarikuu maksulaekumised ei kuuluta meile mitte mingisugust katastroofi," lisas peaminister.

Samas tunnistas Ansip taas, et kriis on Eestisse pärale jõudnud. "Me peame veelgi avaliku sektori kulutusi koomale tõmbama," märkis ta.

Ansip nimetas riigikogus kõneldes ka mitmeid indikaatoreid, mis tema sõnul kõnelevad sellest, et majandusolukord lähemal ajal halveneb. "Kõigepealt, Eesti põhilised eksporditurud on majanduslanguses ja enamgi veel, paljudel turgudel on rahvusvaluutasid devalveeritud, Ukraina grivnat näiteks 48%. Ja see teeb peaaegu võimatuks nendel turgudel, kus rahvusvaluutasid on oluliselt devalveeritud, Eesti kaupu müüa," rääkis peaminister.

Tema kinnitusel on Eesti üks edu aluseid – tugev ekspordisektor – saanud löögi ülemaailmselt finantskriisilt, mistõttu enam pole võimalik sellise eduga nagu varasematel kuudel müüa kaupu Ukrainasse või Venemaale.

Ansip viitas ka statistikale, et enim viivises olevaid laene on kinnisvaraarenduses, kommertskinnisvaras ja ehitussektoris. "Teame ka seda, et kolme aasta jooksul ehitajate arv Eestis kahekordistus. Praegu kõigile ehitajatele tellimusi ei jätku ja tööpuudus kriisisektorites on hakanud küllalt kiiresti suurenema," rääkis ta.

Need indikaatorid kõnelevad tema sõnul sellest, et kriis on Eestisse pärale jõudnud. Peame veelgi avaliku sektori kulutusi koomale tõmbama, ütles peaminister. "Probleemide lahendamise edasilükkamine kuni selle ajani, mil informatsiooni on kogunenud rohkem, otsustamiseks piisavalt, võivad maksumaksjale väga kalliks maksma minna," lisas Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing