Iirimaa ühiskondlik kokkulepe käriseb

04. veebruar 2009, 13:28

Iirimaa pikaajalise majandusedu üks
nurgakivisid – kaheksakümnendatest aastatest püsinud „ühiskondlik kokkulepe“, on
tänases kriisis tugeva surve all – 2 miljardi euro suurused eelarvekärped surus
peaminister eile läbi ilma ametiühingute toetuseta.

Peamine komistuskivi oli avaliku sektori palgakärped.

Teisipäeva hommikul jooksid kõnelused ametiühingute, riigi ja tööandjate esindajate vahel rahvusliku päästeplaani üle ummikusse. Peaminister Brian Cowen avaldas kahetsust, kuid lõi sellest hoolimata kärpekava lukku, millega loodab eelarvedefitsiidist jagu saada ning veenda välisanalüütikuid, et riik ei jäta oma võlakohustusi maksmata.

Riigiteenistujatele, kellele seni oli garanteeritud pension, ilma et nad ise sissemakseid teeksid, kehtestatakse Iirimaal nüüd keskmiselt 7%ne pensionimaks. Sisuliselt on tegemist palkade vähendamisega. Ka läinud sügisel kokku lepitud palgatõusud jäävad ära. Kokku säästab Iirimaa valitsus sellega 1,4 miljardit eurot. Ülejäänud kokkuhoid tuleb välisabi vähendamisest, lastetoetuste vähendamisest jms.

Coweni sõnul pole Iirimaal muud valikult kui langetada töötajate elatusstandardit - alternatiiv on riigi pankrot.

Need meetmed on lisaks maksutõusudele, mis Iirimaa valitsus mullu oktoobris 2009. a eelarves ette nägi. Neist peaks laekuma lisa 2 miljardit eurot, mis vastab 1%le SKPst.

See aga on alles algus – peaminister Coweni sõnul tuleb tänavustele kärbetele lisaks veelgi suuremaid kärpeid teha kuni 2013. aastani välja, et eelarvedefitsiit euroalal lubatud piiresse suruda. Aastatel 2010 ja 2011 tuleb kärpida 4 miljardit eurot, aastal 2012 3,5 miljardit ning aastal 2013 kolm miljardit eurot.

Surve Iiri valitsusele kulude kärpimiseks kasvas, kui rahvusvahelised reitinguagentuurid S P ning Moody’s muutsid läinud kuul Iirimaa tippreitingu AAA väljavaate negatiivseks.

Iiri tööandjate ühenduse Ibec hinnangul tegi valitsus õigesti, et üritas konsensust leida. Kui seda ei sündinud, siis „tuli valitsusel valitseda“.

„Ühiskondlik kokkulepe oli end ammu ammendanud,“ ütles agentuurile Bloomberg Bloxham Stockbrokers peaökonomist Alan McQuaid. „Praegu on aeg kallis ning valitsus ei saa endale lubada viivitusi, eriti kui reitinguagentuurid kuklasse hingavad,“ jätkas ta.

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kahaneb Iirimaa SKP tänavu 5%, mis on euroala riikidest kõige järsem langus. Iirimaa eelarvedefitsiit ähvardab aastaks 2010 kasvada 13%le SKPst.

Iiri valitsuse rahaasjade halba seisu kinnitasid ka värsked andmed maksulaekumistest jaanuaris. Läinud aasta jaanuariga võrreldes kahanesid maksutulud 19%. Eelarve oli 747 miljoni euroga miinuses, võrreldes 630 miljoni euro suuruse ülejäägiga 2008. a jaanuaris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2009, 13:28
Otsi:

Ava täpsem otsing