Moody’s võib kärpida Iirimaa reitingut

31. jaanuar 2009, 12:21

Iirimaa on esimene Lääne-Euroopa riik,
mille reitinguväljavaate agentuur Moody’s negatiivseks on muutnud.

Sarnase hoiatuse, et Iirimaa võib kaotada oma tippreitingu AAA, andis nädalapäevad tagasi ka reitinguagentuur S P, mis on juba alandanud euroala riikidest Kreeka, Hispaania ja Portugali reitingut, kirjutas Financial Times.

Reitinguväljavaate muutmise põhjusena nimetas agentuur Iirimaa majanduse nõrka seisu ning valitsuse piiratud võimalusi eelarves jõulisi kärpeid teha või makse tõsta.

Iirimaa SKP kahaneb tänavu prognooside järgi 5%. Selle on tinginud järsk korrektsioon kinnisvaraturul koos eratarbimise ja investeeringute vähenemisega. Majapidamistel on suured võlad ning riik omakorda võib hätta jääda pangandussüsteemile lubatud toetusega. Iirimaa riigieelarve defitsiit ähvardab tuleval aastal paisuda 13%le SKPst.

„Iirimaal on veel võimalus reitingu langetamist vältida,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Societe Generale SA panga strateeg Ciaran O’Hagan. „Valitsus peab selleks jõuliselt kärpima avaliku sektori palku, järsult makse tõstma ja kulusid kärpima – seda kõike lähinädalatel,“ jätkas ta.

Kindlustuse hind riski vastu, et Iirimaa oma võlakohustustega toime ei tule (credit default swap) kerkis reedel 262,5 punktile, mis on kõrgem kui Kreeka risk. Iirimaa 10 aastaste võlakirjade tootluse vahe Saksamaa võlakirjadega kerkis 222 punktile, mis on läinud aasta keskpaigaga võrreldes kuus korda suurem vahe, kirjutas Bloomberg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2009, 12:21
Otsi:

Ava täpsem otsing