Signe Kivi • 24. märts 2009 kell 21:00

Lähtusime ülikooli huvidest

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) on avatud rahvusvahelise konkursi kaudu saanud uuele õppehoonele suurejoonelise arhitektuurse projekti ning alustab ehitamist niipea, kui kõik ettevalmistused tehtud.

Uus hoone tuleb samale kohale, kus õppeasutus on ajalooliselt olnud juba 1917. aastast - Tallinnas Gonsiori ja Laikmaa tänava ristmikul. Praeguseks on jõutud lõpusirgele projekteerimistööde töövõtulepinguga ning lähiajal saab see ka allkirjadega kinnitatud.

Eesti Kunstiakadeemia juhtkonnal lasub vastutus leida koolile ehitusaegseks õppetööks enne edasiste siduvate lepingute sõlmimist parimad võimalikud asenduspinnad.

Võimalikud vabad pinnad Tallinna kesklinnas olid meile teada, kuid siiski tegime päringud kinnisvarabüroodesse ja kaalusime erinevaid variante.

Riigihankeks pole seadus sellisel puhul meid kohustanud, kuid hea tava näeb ette erinevate pakkumistega tutvumist, mida me ka tegime. Kuna teised EKA õppehooned asuvad valdavalt kesk- ja vanalinnas - Gonsiori 9, Pikk 20, Suur-Kloostri 11/Nunne 16 -, eelistasime kesklinna piirkonda.

Lisaks võimalikult soodsale hinnale on kunstiakadeemiale õppetööks väga tähtis ka ruumide kompleksne paiknemine, nende erinevad kasutusvõimalused ja rentniku valmisolek ruumide parendamiseks ning hoolduseks. OÜ Teatri Maja pakkumises olid need tingimused meile võimalikult ideaalilähedaselt täidetud - kokku 4761 m2 erineva suurusega ruume asuvad viiel korrusel ja akadeemia kasutada on ka kelder, kuhu saab paigutada töökojad. Hoones on suurem ja kõrgem saaliruum raamatukogule, samuti saame oma käsutusse 25 parkimiskohta.

Majandusseisak on tekitanud arendajate seas pingeid ja loomulikult on suure kompleksse pinna üürileandmine tehing, mille eest võideldakse.

Kunstiakadeemia on sõlminud lepingu vaid ülikooli ja õppetegevuse eesmärke silmas pidades. Rävala 8 rentimine on olnud kaalumisel, kuid esialgse kava kohaselt ei näinud sealne ruumide paigutus koolile ette ühtset korpust - õpperuumid oleksid olnud erinevatel korrustel laiali. Rävala 8 suur ringauditoorium oli meie jaoks väga ahvatlev, kuid ei kaalunud üles teisi, ebasobivamaid tingimusi.

Märkimata ei saa jätta informatsiooni endistelt rentnikelt, kes omanike jõulisele, sallimatule suhtumisele on vastanud hoonest lahkumisega. Ka Rävala 8 aadressil asuva maja omanikeringi kuuluvad isikud on oma erakondlike kuuluvuste ja eelistustega (märgin seda vaid seetõttu, et sõlmitud lepingu suurimaks häbiplekiks peetakse osalejate seotust erakonnaga).

Olen tõesti Reformierakonna liige; peatasin 2005. aastal oma aktiivse tegevuse erakonnas seoses asumisega Eesti Kunstiakadeemia rektori ametisse, sest see on akadeemiline tava ja minu kindel otsus. Märt Vooglaiuga olen ruumide rentimise protsessi käigus kohtunud vaid siis, kui EKA rektoraat käis eelmise aasta lõpus ruumidega tutvumas.

Praeguse Eesti majandusseis on heitlik. Iga päev toob kaasa muutusi ja me peame selleks valmis olema. Meie leping ei ole olnud varjatud, kuna enne igasuguste oluliste lepingute allkirjastamist on rektoril kohustus anda informatsiooni ülikooli nõukogule ning saada selle liikmetelt nõusolek edasiseks tegutsemiseks.

Kui kunstiakadeemiale laekub tõsiseltvõetav ja meie nõudmistele oluliselt paremini vastav pakkumine, oleme valmis seda väga tõsiselt kaaluma.

Hetkel kuum