Akende vahetuse hooaeg saabub

Triin Visnapuu 31. märts 2009, 00:00

"Sügis on kindlasti sama hea periood akende vahetamiseks kui mis tahes teine aastaaeg, sest seda tööd saab teha ju alati, kui välisõhu temperatuur ei lange alla miinus viie kraadi," julgustab aknatootja Fenestra müügijuht Alar Sutt inimesi aknaid vahetama.

"Aknaid tuleks vahetada lähtudes vajadusest, mitte aastaajast," kinnitab Glaskeki turundusjuht Milana Astok. Ta lisab, et sügis on akende vahetamiseks soodne aeg, sest ehitustegevuse tipphooaeg on läbi.

Enne talve paigaldatud uued aknad võimaldavad lisaks rahasäästule ka head kaitset külma ja tuule eest muutes kodu hubasemaks.

Erinevate aknatüüpide vahel valides tuleb lähtuda oma vajadustest ning ka võimalustest. Saada on nii puit- ja puitalumiiniumaknaid, plastaknaid kui ka alumiiniumaknaid.

Samuti on võimalik valida eri omadustega klaaside vahel. Milana Astoki sõnul võib aknaostja põrkuda mitmete müütide otsa, millest tuntuim on ilmselt see, et puitaken hingab, kuid plastaken mitte. "Tegelikult on uued puitaknad samuti varustatud tihendiga, mis annab piisava õhukindluse," avaldab ta. Seega tuleks uue akna paigaldamisel kindlasti läbi mõelda ruumi ventilatsioon.

Samal ajal tuleb läbi mõelda klaaspaketi valik, sest soojapidavusel võib just see määravaks saada. "Külm tuleb ikkagi läbi klaasi," selgitab Haapsalu Uksetehase aknamüügiesindaja Ruth Randlaine ja soovitab kõigil kasutada vähemalt kolmekordset klaaspaketti. Samuti rõhutab ta, et klaaside vahed peaksid sealjuures olema siiski võimalikult suured, sest just see annab hea pidavuse.

Sutt peab soojapidavuse seisukohalt parimateks kaheraamilisi nn Soome-tüüpi aknaid, mille siseraamil on juba mainitud kolmekordne klaaspakett ja välisraamil üks klaas.

"Lisaks saavutab sellise aknatüübiga väga head müraisolatsiooni tulemused," kinnitab ta. Õige aknatüübi valimine võib osutuda keeruliseks ettevõtmiseks, kuid kui sobiv aken leitud ei saa tööd lõpetatuks lugeda. Enne sooja kodu nautimist on vajalik aknad ette panna.

Seda võib teha ise järgides tootjapoolseid paigaldusjuhendeid, mis soovi korral aknaostuga kaasa antakse.

Mida teha aga vanade akendega? Suurem osa akendevahetusega tegelevatest ettevõtetest, samuti jäätmekäitlejad, pakuvad ka vanade demonteeritud akende ja näiteks rõduuste äravedu.

Isetegemine aga ei pruugi olla lihtne, kuna aknavahetuse käigus võib ette tulla ka ootamatusi.

Nii võib vana akent maha võttes selguda, et eelmine aknapaigaldaja on aknapõskede soojustamise ära unustanud või on uus aken hoolikatele mõõtmistele vaatamata sentimeetri võrra lühem ja kitsam.

See aga eeldab aknaava mõningast ümberehitamist enne uue akna paigaldamist. Samuti võib juhtuda, et ise tehes võib soojapidavuse seisukohalt miski tegemata jääda.

"Igal juhul on mõistlik tellida tootjapoolne paigaldus," sõnab Randlaine. Temaga nõustuvad ka Sutt ja Astok, sest nii saab kindel olla, et akent paigaldavad spetsialistid õigete tööriistade ja materjalidega. Pärast akna paigaldamist tasub kindlasti üle vaadata veel viimistlemata aknapõsed, et äsja tehtud investeering end igal juhul ära tasuks - tuult võib tulla sisse ka ootamatutest kohtadest.

Siiski võib ju juhtuda, et jääte ka sel sügisel akende vahetamisega hiljaks või puudub soov akent vahetada sootuks. Soojas toas tahaks olla sellegipoolest. Vanast ajast meenuvad poroloonitükid ja kleeplindirullid ning need ei ole liiast ka moodsal ajal aknaid soojustades.

Alar Sutt Fenestrast soovitab vanade kaheraamiliste akende puhul kindlasti kontrollida, et toasoe niiske õhk ei pääseks raamide vahele. "Vanade akende tuulutusraamidele tasuks paigaldada lisatihendid," mainib ta.

Aga ettevaatust - endiselt tuleb jälgida, et ruumis oleks tagatud elementaarne õhu liikumine. Vastasel juhul võib ruum niiöelda higistama hakata ja põhjustada hallitust.

Lisaks akende kinnitoppimisele aitavad sooja hoida kindlasti ka korralikud paksud tekstiilkardinad ning ruloo.

Seega peavad igal juhul kõik - nii uute kui ka vanade akende omanikud - enne talve tegema mõned pingutused, et küttearved ei kasvaks lakke ning toas saaks käia ka villaste sokkideta.

Uusi aknaid ostes, tasub ka kõrva taha panna, et enamik tootjaid annab enda akendele garantii vaid juhul, kui ka paigaldustööd on tellitud samast firmast. Põhjuseks, et vastasel juhul ei tea tootja, kuidas klient aknaid transpordib või paigaldab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing