Hinnalanguse suurmõjutajad olid mootorikütused ja toit

05. juuni 2009, 15:06

Eestit tabas esmakordselt tarbijahindade
langus, kui mais kukkusid hinnad möödunud aasta maikuuga võrreldes 0,3
protsenti. Suuremal määral on tarbijahinnaindeksit mõjutanud mootorikütused ja
toidukaubad, teatas rahandusministeerium.

Sarnaselt mitmele Euroopa riigile on ka Eestis hakanud hinnatase aastases võrdluses langema. Maailmaturgudel on toidu ja naftatoodete hinnad oluliselt madalamal tasemel kui möödunud aastal ning see on kaasa toonud tarbijahinnaindeksi languse mitmel pool, teatas rahandusministeerium.

Suuremal määral on tarbijahinnaindeksit mõjutanud mootorikütused ja toidukaubad, mis on odavnenud aastaga vastavalt 4,8 protsenti ja 21 protsenti. Kui seni on toiduainete odavnemise põhjuseks valdavalt olnud piimatooted ja aiasaadused, siis lähematel kuudel võib oodata ka jahu- ja lihatoodete hinnalangust.

Alkohol ja tubakatooted on aastaga kallinenud ligemale viiendiku võrra, samas suvekuudel hakkab nende toodete hinnatõus taanduma. Järk-järgult on aeglustumas teenuste hinnatõus, seisab rahandusministeeriumi kommentaaris.

Kui varasematel kuudel alanesid tarbijahinnad kuulises võrdluses, siis mais jäid tarbijahinnad aprilli tasemele. Selliste arengute taga oli senisest väiksem hinnalangus eluaseme ja toidukaupade osas, samuti mootorikütuste kallinemine. Eluaseme kaubagrupi hinnalanguse pidurdumine on põhjustatud soojusenergia hinnaarengutest. Soojusenergia hind on aasta algusest alates märgatavalt odavnenud vedelkütuste hinnalanguse tõttu. Maikuus hakkas soojuse hinnalangus pidurduma ning lähiajal soojuse hinnalangus tõenäoliselt ka lõppeb, teatas rahandusministeerium.

Statistikaameti andmetel langesid tarbijahinnad mais möödunud aasta maikuuga võrreldes 0,3 protsenti. Aprilliga võrreldes tarbijahinnad ei muutunud. Euroala aastane inflatsioon oli mais null protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2009, 15:06
Otsi:

Ava täpsem otsing