Eesti Pank: hinnad langevad tänavu 0,5%

05. juuni 2009, 11:20

Aasta keskmiseks hinnalanguseks
kujuneb tänavu 0,5 protsenti, ütles Eesti Panga ökonomist Martin
Lindpere.

"Majandusaktiivsuse alanemisega kaasnenud nõudluse langus on vähendanud eelkõige ettevõtete kasumeid ning on jõudnud väiksemal määral ka palkadesse. Esimeses kvartalis õnnestus ettevõtetel varusid vähendada ligikaudu kümnendiku võrra," ütles Lindpere.

Ta rääkis, et ettevõtted on kärpinud küll kulusid, kuid pole muutnud kaubanduslikku juurdehindlust. Nii oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis kaubandusettevõtete juurdehindlus 19 protsenti, olles mullusega võrreldes samas suurusjärgus. Kuigi tegevusalade lõikes võib marginaali varieeruvus olla suur, oli jaekaubanduses juurdehindlus keskeltläbi koguni 24 protsenti ja see ei ole võrreldes kiire kasvu aastatega muutunud.

"Ka väliskeskkonnas on inflatsioon taltunud. Esialgse hinnangu kohaselt jäid hinnad euroalal aasta võrdluses samaks. Samas pole pikemale ajahorisondile ettevaatavates inflatsiooniootustes suuremaid muutuseid," märkis Lindpere.

"Nafta hind on taas tõusuteele pöördunud, tuues kaasa mootorikütuse hinnatõusu. Mais jätkus toiduainete ja eluasemega seotud kulude hindade langus. Mai inflatsioon on kooskõlas Eesti Panga inflatsiooniprognoosiga, mille kohaselt kujuneb aasta keskmiseks hinnalanguseks sel aastal 0,5 protsenti," ütles Lindpere.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2009, 15:06
Otsi:

Ava täpsem otsing