Riigikohus kärpis vaidlustuskomisjoni pädevust

08. juuni 2009, 16:02

Riigikohus tunnistas põhiseaduse vastaseks
ja kehtetuks riigihangete seaduse sätte, millega kohustati ringkonnakohut
apellatsiooni korras haldusorgani otsuseid läbi vaatama
jättes vaidlustuskomisjoni selle otsusega ilma esimese kohtuastme
funktsioonist.

Üldkogu leidis, et selline kord ei ole kooskõlas põhiseaduse § 149 lõikega 2, mis ütleb, et ringkonnakohtud on teise astme kohtud ning nad vaatavad apellatsiooni korras läbi esimese astme kohtute lahendeid. "Vaidlustuskomisjon kui kohtuväliselt vaidlusi lahendav haldusorgan ei ole esimese astme kohus," selgitas Riigikohus oma otsust.

"Niisuguse seadusesätte olemasolu, millega halduskohus välistatakse kindlate kohtuasjade lahendamisest selliselt, et halduskohtu asemel asub neid vaidlusi lahendama haldusorgan, tähendab sisuliselt kohtuvõimu põhiseaduses sätestatud pädevuse kitsendamist," põhjendas üldkogu.

Riigikohtu esimees informeeris 2008. aasta veebruaris Riigikogu põhiseaduskomisjoni ja õiguskomisjoni ning õiguskantslerit ja justiitsministrit probleemidest riigihanke menetluses ja selgitas, et võimalik põhiseaduslikkuse järelevalve vaidlus tooks endaga kaasa tõsiseid majanduslikke tagajärgi. Märgukirjale laekunud vastused ajendasid probleemi veelkord Riigikogule selgitama. Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium andis Tallinna Ringkonnakohtu poolt algatatud asja üldkogule lahendamiseks 2. oktoobril 2008.

Saabunud õigusselgus annab võimaluse läbi vaadata Riigikohtu halduskolleegiumis üldkogu lahendit oodanud 16 riigihankeasja.

Loe Märt Raski ettekannet riigikogule eelmise aasta 10. juunil siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2009, 15:04
Otsi:

Ava täpsem otsing