Samost ja Muuli: Eestit ootab maksukoormuse kasv

14. juuni 2009, 15:51

Sellel ja järgmisel aastal tõuseb Eesti
maksukoormus kõvasti, prognoosisid oma iganädalases raadiosaates
ajakirjanikud Kalle Muuli ja Anvar Samost.

"Ennustan, et sel ja järgmisel aastal Eesti maksukoormus tõuseb kõvasti," ütles Muuli ja lisas, et olgu need siis aktsiisid, käibemaks või töötukassa jaoks tehtavad maksed. Sotsid selle pärast valitsusest ära löödigi, et nad tegid maksutõusu ettepanekuid, mis ei meeldinud teistele valitsuse liikmetele ja nüüd hakkavad maksud ikkagi tõusma, sõnas Muuli.

Samosti sõnul pole maksutõus üllatav. "Selleks ei pea just raketiteadlane olema, et seda ennustada, minu meelest oli see selge juba siis, kui sotsid veel valitsuses olid," ütles ta Raadio 2 saates "Olukorrast riigis". "Sotsidest oleks mõistlik jätkata oma varasemat poliitilist joont ja mitte kahe nädalaga ära kasutada kogu seda poliitilist kapitali, mida seni on kogutud," lisas Samost.

Muuli ütlusel väga pikka iga Eesti tänasel valitsusel enam pole. Need variandid siin – teha rohelistega mingisugust kaupa, teha Rahvaliiduga mingisugust kaupa, võib-olla teha ka sotsiaaldemokraatidega mingit kaupa – need ei ole mõeldud kuigi kauaseks tulevikuks, kinnitas ta.

"On selge, et midagi peab juhtuma, võimalik, et veel selle aasta jooksul. Ja selles mõttes kõige nadimas olukorras on ikkagi Reformierakonna peaminister Andrus Ansip, kes on muutnud ennast kõigi teiste poliitiliste jõudude kas nüüd pantvangiks, aga sellisel toolil istuvaks, kus saab tooli väga hõlpsasti alt ära tõmmata," ütles Muuli.

Kõige suurem jõud on selleks Isamaa ja Res Publica Liidul, kelle panus valitsuskriisi oli ka märgatav, lisas ta. "Võimalik, et seda tehtigi väga sihiteadlikult, et tekitada nõrk valitsus, mis oleks Isamaa ja Res Publica Liidust sõltuv," arvas Muuli.

"Sellist kindlust, et kui valitsus on midagi otsustanud, siis see läheb ka riigikogust ka läbi, enam valitsusliidul ei ole," märkis ta. See ei saa nii keerulises olukorras, nagu meil majanduses praegu on, enam kaua kesta, midagi tuleb ette võtta, lisas Muuli.

Tema sõnul pole alati aru saada, kas peaminister on Andrus Ansip või Jaan Kundla. "See, kuidas Kundla on asunud igas asjas seisukohta võtma, on omaette huvitav jälgida," märkis Muuli.

Talle oponeeris Samost: "Mulle ei ole küll jäänud muljet, et Jaan Kundla on see tugi, mille najal Eestis valitsus püsib. Kundla häältega ei ole seni küll midagi tehtud".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. June 2009, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing