Turuliider Sky Plusi maksutrikid

29. juuni 2009, 07:16

Raadioreklaami turuliidri ja raadiojaama
Sky Plus käigushoidja First Media omaniku Harald Tehveri tegevus on kui
õpikunäide riigimaksudest hoidumisest ja raha kantimisest.

Ehkki Tehver ise Äripäevaga suhelda ei soovi, räägivad tema eest First Media majandusaasta aruanded. First Media on mitmete raadiojaamade, sh Sky Plus, Sky Radio, Energy FM, omanik. Ettevõte kuulub emafirma kaudu täielikult Tehverile. Huvitav on aga see, et First Mediale ei kuulu nimetatud raadiojaamade ringhäälinguload. Firma tegevus on ainult programmi tootmine.

Ringhäälinguload on arvel teises Tehverile kuuluvas firmas - töötajateta juriidilises kehas Taevaraadio AS, mis on registreeritud First Mediaga samale aadressile Tallinnas Pärnu maanteel. Taevaraadio AS pakub First Mediale vahendusteenust, milleks saab tõenäoliselt olla ringhäälingulubade eest tasu võtmine. Sellest saab firma müügitulu.

Tasu Taevaraadiole kümnekordistus
Kuni 2006. aastani maksis First Media Taevaraadiole aastas umbes miljon krooni. 2007. aasta aruandest selgub aga, et summa on ühtäkki kümnekordistunud. Seejuures tasub tähele panna, et kulusid Taevaraadiol praktiliselt olla ei tohiks. Raadioprogrammide edastamise eest maksab First Media ise. Raadio ringhäälinguloa taotlemisel makstav riigilõiv on vaid 4000 krooni.

Tehver ega First Media tegevjuht Ilmar Kompus Äripäeva e-kirja teel saadetud küsimusele, miks ühtäkki Taevaraadio müügitulu First Media arvel sedavõrd suurenes, vastust ei saada. Kontorist tabada neid ei õnnestu. Kompus võttis nädala eest neljapäeval korra oma mobiiltelefoni vastu, kuid pidas hetke rääkimiseks ebasobivaks ja palus tagasi helistada mõne aja pärast. Hiljem ta enam ei vastanud.

Juba pikka aega on First Media olnud maksuvõlglaste esirinnas. Firma on riigile võlgu ligi 19 miljonit krooni. Kui aga võtta arvesse maksuameti pikaajalisele nõudele lisanduvad intressid, kasvab võlg enam kui kahekordseks. Nõude esitasid maksuametnikud 2006. aasta juulis ja see on mitmes kohtuastmes tõestatud ja kinnitatud. Praegu jätkub Tallinna halduskohtus vaidlus First Media ja maksuameti vahel just intresside tühistamise üle. Lisaks soovib First Media tühistada maksuameti hiljutise otsuse mitte lubada võlga ajatada, st tasuda see korraga.

Audiitor: võlakoorem ohustab firma ellujäämist
"OÜ First Media palub oma kaebuses tühistada maksu- ja tolliameti intressinõude, kuna kohustus on lõppenud seoses aegumisega. Samuti on intressinõue ebamõistlikult suur," lausus First Media esindaja vandeadvokaat Helmut Pikmets.

Firma 2007. aasta aruande lõpus on audiitor märkinud, et "juhul kui lõplik kohtuotsus on kooskõlas maksu- ja tolliameti poolt 28. juulil 2006 tehtud maksuotsusega, võib see kohtuotsuse täideviimisel ohtu seada ettevõtte tegevuse jätkumise."

Kommentaar
Peeter Sookruus, kultuuriministeeriumi meedia ja autoriõiguse osakonna juhataja

Ringhäälinguseadus, mille alusel ringhäälingulubade väljastamine toimub, ei anna võimalust tõrjuda kedagi ringhäälinguloa taotlust esitamast. Kuid enne loa väljastamise otsust hindab komisjon kõigi taotlejate puhul paljusid tegureid, mis seaduses nõutud (sealhulgas investeeringute plaan, bilanss jne).

Tasub teada
Maksuvaidluse põhjustanud skeem
1First Media OÜ otsis aastatel 2001-2002 Eestist reklaamikliente telekanalile ORT.
Kandis 2001-2002 väidetavalt reklaami vahendamiseks ORT TEMi telekanalisse ettevõtetele Artmiks AD OÜ ja Vip Media OÜ (hilisema nimega Aidempiff OÜ) üle kokku ligi 36 miljonit krooni.
Maksuamet tuvastas, et nimetatud ettevõtted ei olnud telekanalisse reklaami edasimüüjad. Armiks AD ja Vip Media omanik Villu-Jannus Ainsam ja First Media juhtivad isikud olid omavahel tuttavad.
Praeguseks on mõlemad ettevõtted likvideeritud.
Artmiks AD ja Vip Media arvetelt liikus raha edasi kolme firma arvele ja sealt veel edasi 13 firma arvele.
Igas raha liikumise ahela osas võeti välja sularaha.
Maksuamet on seisukohal, et sularaha liikus tagasi algsesse allikasse, st First Mediaga seotud isikutele.
Allikas: kohtumaterjalid, äriregister

Mis on mis
AS Taevaraadio
Omanik Harald Tehver
Müügitulu saab Taevaraadio vahendusteenuste müügist OÜ-le First Media.
Müügitulu kümnekordistus 2007. aastal (2006. aastal oli käive 1,3 mln krooni, 2007. aastal 11,9 mln krooni). Samal aastal sai halduskohtus kinnituse maksuameti ettekirjutus, millega First Mediat kohustati maksma ligi 20 miljonit krooni tasumata makse.
Allikas: AS Taevaraadio majandusaasta aruanded

Taust
Möödunud nädala esmaspäevaks esitasid raadiofirmad kultuuriministeeriumile uute ringhäälingulubade saamise taotlused.
Uued ringhäälinguload hakkavad kehtima novembris ja lõppevad 2014. aastal. Lisaks praegusele 27 sagedusele lisandub veel 4 sagedust. Kokku esitati 38 taotlust, sh esitas taotlused AS Taevaraadio.
Ministeeriumis arutatakse taotluste rahuldamist homme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. June 2009, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing