Võlausaldaja: täit usaldust ei saa Gild eales tagasi

Piret Reiljan 14. september 2009, 13:37

Gild Arbitrage'i võlausaldajate hulka
kuuluva Astro Holdingu juhatuse esimees Marek Puidak nentis, et raha
kojutoomiseks on mõistlik Gildiga koostööd teha, ent täit usaldust ei võida
Gild enam eales.

"Eesmärk on raha maksimaalses ulatuses koju tuua. Kuna raha on nii valesti laiali paigutatud, on seda suurem tõenäosus tagasi tuua koostöös Gildiga, aga täit usaldust nad eales enam ei saa," sõnas Puidak.

Ta lisas, et õnneks ei ole Astro suurim Gildi võlausaldaja. "Kui kunagi oli investoritel au olla Gildi investor, siis täna on see häbiasi ja ega keegi kella lüüa ei taha," tunnistas ta.

Gildi võlakirjaemissiooni nurjumisse suhtus Puidak siiski rahulikult. Astro positsiooni emissiooni saatus väga drastiliselt ei mõjuta, sest nende laen on mingil määral tagatud konkreetse varaga.

Astro Holding on Gildi enda kinnisvarafondi EEREIF ja suurima võlausaldaja Ambient Sound Investmentsi kõrval üks kolmest võlausaldajast, kelle laen on tagatud konkreetse varaga. Näiteks enda kinnisvarafondile EEREIF on Gild seadnud tagatiseks portsu Bulgaaria investeeringuid. Ülejäänud võlausaldajad jagavad võrdselt tagatisena kogu fondi portfellis olevat ebalikviidset vara.

"Fondijuhi väljavahetamine on olnud teemaks, suhtume pooldavalt siis, kui on olemas parem fondijuht," märkis Puidak. Temale teadaolevalt ei ole uut fondijuhti seni aktiivselt otsitud.

Edasise osas on Puidaku sõnul märksõnad usalduse ja ülevaate taastamine vastavate kontrollorganite abil ning fondi likvideerimine mõõdukas tempos.

Möödunud neljapäeva õhtul lõppes Gild Arbitrage'i korraldatud võlakirjaemissioon, mis kukkus ühe võlausaldaja, suurärimees Marcel Vichmanni eitava otsuse tõttu läbi. Vichmann ütles Äripäevale, et üksnes teatud tingimustel on ta tulevikus emissiooni poolt.

"Ma soovin, et fondis tehtaks otsuseid senisest rohkem võlausaldajate ja investorite huvides," sõnas Vichmann. Oma nõudmisi ta täpsustada ei soovinud. Vichmann ütles, et soovib emissiooni õnnestumist, sest iseenesest on võlakirjade idee hea. Küsimus olevat vaid tingimustes.

Gildi eesmärk on konverteerida võlausaldajate ligi 400 miljoni kroonini ulatuvad nõuded kolme aasta pikkusteks võlakirjadeks intressiga 12-24 protsenti vastavalt 1-3 aastal.

Tõneäoliselt seab Gild emissioonile uue tähtaja. Emissiooni õnnestumiseks on tarvis 95% võlausaldajate heakskiitu. Vichmanni osakaal on 10 protsendi kandis.

Gild ei soostunud Äripäevale emissiooni nurjumist kommenteerima.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2009, 14:28
Otsi:

Ava täpsem otsing