Taivo Paju • 12. oktoober 2009 kell 21:00

Ettevõtja, jaga kogemusi!

Avalik kiri Tiina Mõisale, Olari Taalile, Raivo Varele, Indrek Toomele, Heldur Meeritsale ja paljudele teistele, kel on õnne olnud ja kes on ise ka tublilt tegutsenud.

Tere! Selle kirja üheks põhjuseks on paari nädala tagune Äripäeva üllitatud rikaste TOP 500.

Mulle ei meeldiks, kui keegi minu raha ikka ja jälle üle loeks. Aga üks tore asi on selle nimekirja juures ka - see aitab meenutada, kuidas keegi esimese miljoni teenis. Kui mõned hapukad juhud kõrvale jätta, ühendab selle nimekirja inimesi kaks joont: korduvad targad otsused ning võime kõvasti pingutada, kui tarvis.

Teiseks ütleb mu sisetunne, et tänavu on kordades kasvanud nende noorte hulk, kel firma juba tiksub või on loomisel. Vaadake kas või tudengite üha kasvavat huvi Ajujahi ettevõtluskonkursi vastu. Viimati oli selline ärilise energia laine ehk üheksakümnendate alguses.

Aga ülemäära rõõmustada on vara. Tõsi, praegustel noortel enesekindlust ja keelteoskust jagub. Aga te teate kõik ju omast kogemusest, et sellest ei piisa. Eriti kui puudub soov pühenduda, oskus suhteid hoida ja sõna pidada...

Õnneks on meil Eestis mitmeid häid algatusi, kus targem ja kogenum algajaid edasi aitab. Meil on EASi mentoriprogramm, 20 õnnelikku tudengit saavad Ajujahil hea juhtimiskoolituse. Aga seda kõike on ikkagi vähe, et kümned ja sajad tekkivad firmahakatised ellu jääksid. Vaja on sellist õhkkonda, et algaja ettevõtja võiks alati minna kellegi kogenuma juurde, kelle tegutsemisala on sedavõrd erinev, et nad ei tunneks üksteist konkurendina. Alustavad ettevõtjad vajavad vadereid.

Tõsi, paljudel ettevõtjatel on praegu kiirem kui kunagi varem. Aga paljudel ei ole operatiivjuhtimist kaela peal, seisud on paranemas.

Seetõttu kutsun teid, keda ülal mainisin, ja kõiki teisi kogenud juhte-ettevõtjaid kaasa mõtlema, kuidas teha nii, et teie mõtlemisvõimest ja kogemustest oleks kasu ka järgmise põlvkonna ettevõtjaile. Kuidas see täpselt välja võiks näha, ei oska ma siin ja praegu öelda, see on arutelu küsimus. Aga seda on väga vaja, et noorte stardikiirendus parem oleks. Sest noored ei tea veel, kui väärtuslik on tegelikult võrreldes miljoni või paariga need nõuanded, mis õpetavad sind neid miljoneid teenima - ja hoidma.

Hetkel kuum