Soome kolumnist: Eesti pole enam liberaalse majanduse etalon

21. oktoober 2009, 11:59

Soome kolumnist Jarmo Virmavirta kirjutab
ajalehes Uusisuomi, et Edgar Savisaare ülekaaluka võidu järel kohalikel
valimistel, kus ta tegi agressiivset kampaaniat just majandusteemadel, ei passi
Eestit enam pidada liberaalse turumajanduse mustermaaks.

Virmavirta väidab, et Savisaare ülekaaluka edu taga Tallinnas pole üksnes venekeelse elanikkonna toetus või tagasilöögi andnud meediarünnakud. Savisaar tegi väga agressiivset ja selgesõnalist valimiskampaaniat just majanduspoliitilistel teemadel. Kui viimaste valimiste järel kehtestati välireklaamile piirangud just Savisaare pärast, siis leidis ta seekord juba uue lahenduse ning jagas puudust kannatavatele inimestele talvekartulit ja küttepuid just vahetult enne valimisi. Keelatud hiidplakatite asemel kõrgusid väljakutel kartuli- ja halukuhjad väga selge sõnumiga.

Eesti liberaalne majandusmudel on majanduskriisi tagajärjel üleminekuajajärgus, mõnede arvates lausa tee lõpus, kirjutab Virmavirta. Eestis ei ergutata majandust, vaid kärbitakse kulusid. Valitsus näeb päästerõngast euros, mis pidavat Eesti taas välisinvestoritele atraktiivseks muutma. Kuid majanduse probleemid on mujal – Eestis ei ole märkimisväärset oma toodangut ning haritud tööjõud lahkub välismaale, osutab kolumnist.

Tallinn on küll vaid üks linn, mitte terve Eesti, kuid Tallinna tähtsus on väga suur, suurem kui Helsingil Soomes. On selge, et parlamendivalimiste kampaania on alanud. Virmavirta usub, et keskseks valimisteemaks tõusevad ka majanduspoliitika alternatiivid.

Eesti ei kõlba enam liberaalse turumajanduse musterriigiks, väidab kolumnist. Savisaar on heitnud Eesti valitsuse majanduspoliitikale väljakutse ning hingab ideede heitluses valitsusele kuklasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2009, 13:19
Otsi:

Ava täpsem otsing