Kallas: mina olen rahul

Sirje Rank 27. november 2009, 16:38

Euroopa komisjoni uues koosseisus transpordivoliniku portfelli saanud Siim Kallas ütles, et on Jose Manuel Barroso otsusega rahul – enim ihaldatud portfellile ei olnud Eestil nagunii lootust.

„Olen rahul sellega, mis otsuse president tegi,“ kommenteeris Kallas täna Brüsselist videokonverentsi vahendusel, lisades, et oleks vajadusel olnud valmis jätkama ka samal vastutusalal, mis senised viis aastat. Iseasi, kas sarnast energiat ja motivatsiooni oleks enam jätkunud.

Kallas tunnistas, et avaldas Barrosole soovi saada majanduse alal mõni tõsise vastutusega valdkond, mida on komisjonis kokku viis-kuus. „Kõige ihaldatum (portfell) langeb automaatselt ära - rahandus ja rahapoliitika, kuna Eesti pole euroalal,“ ütles Kallas, lisades, et nimetas oma eelistuste seas ka transporti.

Kallase sõnul on transpordi valdkond päris suur ja ülemaailmset ulatust omav ala, kus EL kaasa räägib. Sinna valdkonda kuulub nii lennuliiklus, raudtee- kui laevaliiklus, kus kõigis on suur majanduspool. Valdkond on tihedalt seotud ka keskkonnateema ja jõupingutustega kliima soojenemise pidurdamiseks. 

Kallas tõrjus hinnanguid, et transpordi ala portfell on vähe oluline. „Transpordi valdkond on üks otsitumaid ja ihaldatumaid,“ ütles Kallas, tuues näiteks mitmed suured riigid, kelle volinikud seda portfelli varasematel aastatel on hoidnud – Prantsusmaa, Suurbritannia, Itaalia. „See kuulub n.ö esimese liini vastutusalade hulka,“ ütles Kallas. 

Kallase sõnul selgus portfellide lõplik jaotus selle nädala jooksul, mistõttu praegu on veel vara uuest vastutusalast konkreetsemalt kõnelda.

Kindlasti tähendab see valdkond aga koostööd kliima, energia ja keskkonnaala volinikuga. Samuti on kindlasti võimalusi Euroopa ühendusvõrgustike paremaks toimima saamiseks – olgu selleks kiirrongi ühendus Berliini ja Brüsseli vahel või Rail Baltica.

„Mina teen küll kõik, mis võimalik, et Baltimaid ühendavate võrgustike arengut toetada,“ ütles Kallas. Praegu on riikide vahel veel palju „ületamatuid vastuolusid“.

Piirijärjekordade lühendamine Kallase arvates otseselt tema uude pädevusse ei kuulu – see on pigem tolli ja piiriületuse küsimus. Siiski lubas ta „liigutada, et järjekorrad kaoks“.

Kallas lubas omalt poolt toetada ka paremat otselennuliiklust kasvõi Eesti ja Brüsseli vahel, millest ta ise samuti otseselt huvitatud on.

„Kindlasti on otseühendusi vaja toetada ja võimalused on olemas, aga need on riikide enda käes ja seotud riigiabiga, mis on konkurentsi ala pädevuses. Ideedega võin küll välja tulla ja teha omalt poolt mis võimalik, et neid parandada,“ ütles Kallas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. November 2009, 16:43
Otsi:

Ava täpsem otsing