Euroopa Parlamendi saadikud soovivad kehtestada ülemaailmse maksu, mis hoiaks ära pankade poolse liigsete riskide võtmise ning tagaks, et finantssektor hüvitab kahju, mille tekitas finantskriis.
Kui ülemaailmset maksu ei ole võimalik kehtestada, peaks Euroopa Liit kaaluma ELi maksu sisse viimist, on kirjas kolmapäeval parlamendi täiskogul vastu võetud resolutsioonis. Selle poolt hääletas 536 ja vastu 80,erapooletuks jäi 33 saadikut.
Parlament soovib, et Euroopa Komisjon koostaks ELi finantsmaksu kava võimalikult kiiresti, nii et EL saaks G20 tippkohtumisel juunis esindada ühist seisukohata. Ühtlasi tegi parlament ettepaneku, et komisjon analüüsiks, kas finantstehingute maks suudaks hoida tulevikus ära finantskriisi.
Komisjonil ja nõukogul palutakse hinnata, mil määral võiks maksu kasutada arengukoostöö rahastamiseks ning selleks, et toetada kliimamuutusega kohanemist ja selle mõju leevendamist arenguriikides. Samuti peaks komisjon ja nõukogu hindama, mil määral finantstehingute maksustamise eri võimalused võivad anda tulu ELi eelarvesse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ehkki saadikud eelistavad ülemaailmse maksu rakendamist, usuvad nad, et kaaluda tuleks ka finantstehingute maksude eeliseid ja puudusi, juhul kui need kehtestataks ainult ELis.
Parlamendiliikmed rõhutavad, et finantstehingute maks ei tohi vähendada pangasektori võimet rahastada investeeringuid majandusse ega viia kapitali väljavooluni. Samuti tuleb vältida selliste maksude mõju üksikinvestoritele ja väike- ning keskmistele ettevõtetele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!