Sotsiaalministeeriumi avalike suhete juht Natalja Kitam ütles Äripäevale, et spetsialistid väidavad, et vähemalt pooled töötuna arvelt lahkujad leidsid töö.
Sotsiaalministeeriumi avalike suhete juht Natalja Kitam ütles, et viimasel nädalal vähenes töötuse määr igas maakonnas. Välja arvatud Põlvamaal, kuhu lisandus 8 töötut, Raplamaal, kus võttis arvele 9 inimest ning Tartumaal lisandus 46 inimest. Viimases numbris kajastub üks suurem koondamine, mainis Kitam.
Ta rõhutas, et töötuse vähenemine on vaid ühe nädala statistika, kuid langemise märke on ammu oodatud. Viimased viis nädalat on Kitami hinnangul töötuse määr püsinud samal tasemel ning viimase nädala väike langust kui võiks oodata tõusu, võib pidada trendiks.
Küsimusele, miks inimesed end arvelt maha võtavad, vastas Kitam, et tegelikult inimestel ei ole kohustust teavitada, miks nad ära lähevad. „Neil ei ole kohustust öelda töötukassale ning sellist statistikat pole,“ möönis Kitam. Vähemalt pool nendest, nagu väidavad spetsialistid, leidsid tööd, selgitas ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Samas on Kitami arvates üldlevinud arvamus, et siis kui lõppeb töötukassa toetus – kompensatsioon ja kindlustus, siis inimesed arvatakse töötukassa nimekirjast automaatselt välja. „Ei ole ühtegi seadust, mille järgi inimene peab töötuna arvelt ära minema, kui ta enam toetust ei saa,“ rõhutas Kitam. „Inimesele jääb haigekassa kindlustus seniks kuni ta on töötukassas arvel, muidu ei ole mingit piirangut, halb öelda, aga elu lõpuni võib inimene olla arvel, keegi teda ära ei aja,“ lausus ta.
See tähendab, et kui inimene võtab ennast arvelt maha, siis see on tema otsus, tõenäoliselt leiab ta töö, arvas Kitam.
Ta lisas, et teises kvartalis käivitub töötukassal uus projekt – töövahendusportaal, siis on ministeeriumil ka parem ülevaate statistikast, mis saab edasi arvel olnud inimestest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!