Eesti, mis loodab tulevast aastast euro käibele võtta, on silmitsi tõsise riskiga, et liitumistaotlus tagasi lükatakse, kommenteeris Danske Markets rahandusvolinik Olli Rehni sõnu, et Eesti liitumine ei ole garanteeritud.
„Eesti liitumine ei ole veel lukus,“ ütles Rehn eile Brüsselis, lisades, et komisjon hindab väga hoolikalt Eesti eelarve- ja inflatsiooninäitajaid, vahendas agentuur Bloomberg.
Kreeka finantsseisu halvenemine ning kriisi levik teistesse euroala riikidesse suurendab riski, et euroala liikmesriigid peatavad liidu laienemise, hindavad Danske analüütikud Lars Christensen ja Violeta Klyviene.
„Usume, et eriti Saksamaa valitsus ja Saksamaa keskpank on euro laienemise suhtes väga skeptilised,“ kirjutasid nad oma hinnangus. „Jätkuvalt püsib suur risk, et Eesti ei saa seda – seda rõhutavad Olli Rehni tänased sõnad,“ kirjutavad analüütikud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank annavad oma hinnangu Eesti eurovalmidusele 12. mail. Selle soovituse põhjal tehakse lõplik otsus juulis.
Eesti liitumine euroga sõltub euroala praeguste liikmete poliitilisest tahtest ning Kreeka kriisi järel suhtutakse asjasse rangemalt, hindab Economist Intelligence Uniti analüütik John Andrew. „Ehkki Eesti näib oma eesmärki saavutavat, suhtume sellesse esialgu veel kahtlusega. Nii on risk, et euroga liitumine nihkub edasi 2012.-2013. aastasse.“
Mis võiksid olla negatiivsed tagajärjed Eestile, kui eurootsus tõesti negatiivne tuleb, arutleb Danske. On ilmne, et positiivne otsus suurendaks usaldust kogu Balti regiooni suhtes, lahendamata samas ühtegi strukturaalse iseloomuga probleemi. Kui aga Eestile öeldakse ei, tõstab see laenuraha hinda mitte üksnes Eesti, vaid ka Läti ja Leedu jaoks, hindab Danske. Uuesti läheks käima arutelu selle üle, kui jätlkusuutlik on fikseeritud vallutakurss Balti riikides.
"Ei" Eestile ei tähenda veel, et Eesti seejärel oma valuutakomitee süsteemist lahti ütleks või euroambitsioonidest loobuks. Kuna aga lähenevad valimised, on tõenäoline, et kasvavad populistlikud üleskutsed eelarvedistsipliinis järele anda. Nii on üsna reaalne, et Balti riigid liituvad euroga kõik koos 2014. aastal.
Ehkki Eestil on veel lootust roheline tuli saada, arvame me, et turud on väljavaadete osas liiga optimistlikud ja alahindavad punase tule võimalust Eestile, hindavad analüütikud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!