9. juuni 2010 kell 19:59

Poola hoiatab kahesuunalise Euroopa eest

Poola väljendas kolmapäeval muret, et pingutused eurotsooni majanduse parandamiseks ei tohi muuta eurotsooni mittekuuluvaid riike Euroopa Liidus teisejärgulisteks liikmesriikideks.

„Eurotsooni pürgiva riigina soovime näha eurotsooni juhina, kuid mitte eksklussiivse eliidina Euroopa Liidus,“ ütles Poola peaminister Donald Tusk, vahendab Financial Times.

Tusk viitas mõningatele riigijuhtidele nagu Nicolas Sarkozy, kes soovivad muuta eurotsooni ühtsemkas, korraldades valitsusjuhtide regulaarseid tippkohtumisi ning rakendades jõulisemaid meetodeid riikide majanduste integreerumiseks. Hetkel ei kuulu eurotsooni 11 EL-i liikmesriiki, teiste seas Poola, Rootsi ja Suurbritannia, kes etendavad Euroopa majandusruumis ja EL-i põhiküsimustes küllaltki tähtsat rolli.

„On tähtis, et Euroopa komisjon tegeleb kõigile EL-i liikmesriikidele võrdsete standardite tagamisega,“ ütles Tusk. „Me tahame ühtset Euroopat, mis suudab solidaarselt terve EL-i huvides tegutseda.“

Poola on koos mitme teise Kesk- ja Ida-Euroopa riigiga häiritud Saksamaa ettepanekust kärpida riikide EL-i abirahasid, kui riigid ei tule liidu fiskaalreeglite täitmisega toime. Selline samm mõjuks potentsiaalselt rängimalt Poolale ja teiste nn idablokimaadele, mis ei ole lääneriikide samal arengutasemel ning sõltuvalt EL-i finantsabist märksa rohkem.

Poola peaminister Tusk viibis Brüsselis kõnelustel Euroopa Liidu presidendi Herman Van Rompuy ja Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barrosoga, kes mõlemad on tugevalt seotud eurotsooni majanduse tugevdamisplaanidega. Barroso viitas, et mõistab Tuski muresid: „Üldine raamistik peaks ühesugusena kehtima nii eurotsoonis kui ka eurotsoonist väljas olevatele riikidele. Me ei saa lubada lahknevat liitu.“

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum