Violetta Riidas • 14. september 2010 kell 21:00

Ravimiturg näitas pisikest kasvutrendi

Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised kirjutas, et ravimitootjate liidu nõukogu esimees Piret Sell on 2010. aastat vaadates optimistlik. "Loodan, et tegemist on ikka juba väikse kasvuga. Kui üldist majandust vaadata, siis kerge optimism on olemas," sõnas ta. Samas möönis Sell, et ravimituru 1,3protsendine kasv teises kvartalis ei ole mullusega võrreldes suur.

Turgu peab stabiilseks ka hulgimüügikontserni Magnum juht Leon Jankelevitsh. "Vaadates selle aasta teise kvartali koguturu statistikat ja analüüsides meie enda numbreid, võin öelda, et kõne all olevat perioodi iseloomustab kõige õigemini sõna "stabiilsus". Stabiilsed on nii käive kui ka pakendite arv. Turg on minimaalses kasvutrendis," sõnas ta.

Ravimituru puhul on Selli sõnul suurim probleem see, kui inimestel ei ole enam raha ravimite väljaostmiseks, kuigi see on tavaliselt üks viimaseid kulutusi, mis ära jäetakse.

Seda, et inimesed ostavad vähem ja odavamaid ravimeid, kinnitas apteekrite liidu esimees Kai Kimmel. Tema ravimituru mahu kasvu ei tunneta. "Mina võin küll öelda, et apteekide käibed kahanevad kogu aeg ja ma ei saa aru, kust see mahu 1,3protsendine suurenemine tulnud on," ütles ta.

Kimmel oletas, et kasv võis ehk olla neis apteekides, mis asuvad kaubanduskeskustes või Tallinnas.

Kimmeli sõnul on ravimite müügile mõju avaldanud ka juuli alguses jõustunud hinnamuudatus. "See, et 1. juulist tulid piirhinnad ja hinnakokkulepped 50protsendise soodustusega ravimitele, vähendab kindlasti oluliselt haigekassa kulutusi, aga apteekide käibele ja patsiendi rahakotile mõjuvad need pahasti," ütles Kimmel. Ta leidis, et need, kes hakkavad odavamaid rohte võtma, ehk vahet ei tunneta, kuid kui inimene on harjunud oma preparaati võtma, siis ta kas maksab või jätab üldse ostmata.

1. juulil hakkas kehtima kohustus pakkuda esmalt odavaimat analoogravimit. Selle mõju koos uute piirhindade ja hinnakokkulepetega peaks Selli sõnul kolmandas kvartalis tunda andma.

"Loodan, et riik investeerib säästetud raha ravimite kättesaadavuse parandamisesse kas uute ravimite soodusnimekirja lisamise või soodustuste suurendamisega vähekindlustatud patsientidele," lausus ta.

Hetkel kuum