Kaisa Gabral • 6. oktoober 2010 kell 9:52

Pajula: pangad viisid Eestist 2,2 mld eurot

Võrreldes laenutsükli kõrghetkega 2008. aasta lõpus on Põhjamaade emapangad viinud Eestist välja ca 2,2 miljardit eurot, lausus SEB ökonomist Hardo Pajula.

"Laenumahud endiselt vähenevad. Firmad ja inimesed maksavad laene tagasi. Kui laenunõudlust pole, siis see raha lihtsalt liigubki emapankade arvetele tagasi,“ märkis Pajula tänasel pressiüritusel.

Tema hinnangul on eurotsooniga liitumise esimeseks tulemuseks kohustusliku reservinõude alanemine 13 protsendipunkti võrra, kuid selle mõju rahapakkumisele jääb piirituks. "Samas peale euroga liitumist toimub rahanduspoliitika lõdvenemine. Eelarve defitsiiti hakatakse suhtuma pingevabamalt ja laenamine muutub Pajula sõnul julgemaks.

“Ma arvan, et euroga koos mingi pettumus ikka tuleb, kui kohv on kibe, siis kust sa ikka võtad kui eelarvest. Ma arvan, et hakatakse julgemalt laenama, sest eelmine projekt on täidetud ja eurosse on saadud. Eesti võlakoormus on madal ja seepärast see laenamine ei pruugigi nii negatiivne olla,“ lausus ökonomist.

Tööpuudus mõjub analüütiku hinnangul rängimalt just suurematele heaoluriikidele. "Heaoluühiskondades on ootused suuremad. Eesti tasandil on see muidugi ka probleem (töötus – toim.), aga see pole nii terav. Me pole vist nii ära hellitatud," lisas ta.

Hetkel kuum