26. november 2010 kell 15:22

Putini kriisiplaan: uue vabakaubandustsooni loomine

Venemaa peaminister Vladimir Putin tegi ettepaneku Venemaa ja Euroopa Liidu vaheliste majandussidemete tihendamiseks, mis võiks ühtlasi viia vabakaubandustsooni loomisele Lissabonist Vladivostokini.

Vastuseks finantskriisile peaks olema „ühtne kontinentaalne turg,“ eriti mis puudutab rasketööstust ja energeetikat, kirjutab peaminister Putin täna ajalehes Süddeutsche Zeitung avaldatud kommentaaris. Putin on visiidil Saksamaale, eile kohtus ta kantsler Angela Merkeliga ning täna on päevakavas kohtumised äriliidritega.

„Ühtse kontinentaalse turu võimsus võib ulatuda triljonitesse eurodesse,“ kirjutab Putin.  Laiapõhjaline majanduskoostöö võiks leida aset järkjärgult ja pikema perioodi vältel. EL ja Venemaa peaksid mõtlema „20, 30 ja isegi 50 aastat ette,“ arvab Putin. Esimesteks sammudeks peaksid olema Venemaa astumine WTO liikmeks ning viisavaba liikumine EL ja Venemaa vahel.

Mekel seevastu arvas, et ta küll toetab Putini ettepanekut põhimõtteliselt, kuid et peab „valama pisut külma vett“ sellele ideele. Venemaa kaubanduslepped Valgevene ja Kasahstaniga „ei tee vabakaubandustsooni loomist Euroopa Liiduga lihtsamaks,“ sest erinevalt Venemaast on need riigid kaugemal liitumisest WTO-ga, arvas Merkel. Ühtlasi vihjas Merkel Venemaa protetsionistlikule poliitikale. „Kuulen tihti uudiseid Venemaalt, et imporditolle on üllatuslikult tõstetud – ja mitte sama tihti sellest, et neid on langetatud,“ märkis Merkel.

Putin ütles, et EL riigid ja Venemaa peaksid kaaluma „strateegilist liitu“ laevanduses, lennunduses ja autotööstuses, aga ka farmaatsia- ja energeetikasektoris.

Putin kritiseeris ka Euroopa Liidu plaani avada konkurentsile elektiturg ja maagaasi turg, nõudes liikmesriikidelt juurdepääsu parandamist ülekandevõrkudele. Putin arvab, et see protsess võib lüüa augu uutesse infrastruktuuri investeeringutesse ning põhjustada kontrollimatud protsessid sarnaselt finantskriisiga.

“Keegi ei tahaks kogeda seda, et maagaasitööstuse regulatsiooni läbikukkumine põhjustaks uue kriisi, seekord energeetikasektoris,“ kirjutas Putin. Parem oleks teha koostööd kõigil energiatootmise tasanditel, edendades piiriüleseid tegevusi,“ ütles Putin.

Regulatsioonid mõjutaksid Gazpromi, mis praegu täidab neljandikku Euroopa gaasivajadusest. Putin võib arutada E.ON AG 3,5 % aktsiate müüki Gazpromis.

Putin kohtub täna Berliinis E.ON, Siemens AG ja Deutsche Bank AG liidritega.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum